Na Dakar 2020 míří 31 českých zástupců. Nechybí ani hvězdy jako Prokop, Macík a Kolomý

Dakar 2020 Macík

Dakar 2020 je už za dveřmi. Pořadatelé již zveřejnili startovní listinu, a tak již oficiálně víme, které české posádky míří na tento slavný závod, který se s nadcházejícím ročníkem přesouvá do Saúdské Arábie. Na Dakar 2020 míří hned 31 českých zástupců.

Nejvíce českých závodníků najdeme v kategorii motocyklů, kde jich pojede hned šest. Největší naděje jsou vkládány do Milana Engela z týmu Orion Moto Racing Group, který v letošním ročníku skončil ve své kategorii patnáctý, což byl nejlepší český výsledek. Dále ho doplní Jan Brabec, Roman Krejčí, Martin Michek, Jan Veselý a Petr Vlček, kteří budou závodit na strojích KTM nebo Husqvarna.

Hojně zastoupena bude také kategorie automobilů, s pěti zástupci. Favoritem českých posádek je nepochybně Martin Prokop, a to přestože se bude muset spolehnout na nového spolujezdce Viktora Chytku. Jeho tradiční parťák Jan Tománek se stále léčí z těžkého zranění, které utrpěl během havárie na letošní Rallye du Maroc, a tak na Dakar 2020 zamířit nemůže.

Prokopa v týmu doplní Martin Kolomý, známý pro své působení v týmu Buggyra, za níž léta startoval v kategorii kamionu. Pro neshody však Kolomý stáj opustil a raději si vyzkouší jinou disciplínu. I protože je pro něj nová, jeho rolí je pomáhat Prokopovi v případě nouze. V kategorii automobilů dále uvidíme též Tomáše Ouředníčka, Borise Vaculíka a Miroslava Zapletala.

V Česku hojně sledovaná kategorie kamionů pak bude letos o něco chudší, Buggyra totiž nasadí jediné vozidlo, které bude pilotovat nepříliš zkušený Martin Šoltys. Více nadějí se tak vkládá do Martina Macíka mladšího, který nicméně pro Dakar 2020 vystřídá své sportovní náčiní. Po letech strávených ve stařičké Liazce přezdívané Franta přesedne do speciálu Iveco, kterému říká Karel.

Nový stroj nasadí také Aleš Loprais, synovec Monsieura Dakara, Karla Lopraise. Jmenuje se Praga V4S, a to díky spolupráci s touto značkou, oživenou díky závodnímu speciálu Praha R1. Technický základ nového vozidla každopádně kombinuje podvozek Tatra s motorem Iveco.

Zapomenout bychom neměli ani na další legendu Dakaru, Josefa Macháčka, který si tentokrát vyzkouší kategorii bugin. Startovat bude pod hlavičkou Buggyry, která se v následujících letech chce zaměřit právě na tuto rychle se rozvíjející disciplínu. Macháček tak má sbírat hlavně zkušenosti a poznatky, které Buggyra využije v následujících ročnících. Dakar 2020 startuje 5. ledna v Džiddě a skončí 17. ledna v novém zábavním centru Kiddíja nedaleko Rijádu. Na jezdce čeká 7.900 kilometrů, z čehož 5.100 bude měřených. Do závodu je zapsáno 351 posádek, o 17 více než letos. Nejpočetněji zastoupena je kategorie motocyklů a čtyřkolek (170 jezdců), následují automobily a buginy (134 vozidel) a kamiony (47).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *