Motorsport

Rallye Dakar 2023 přímo z místa: Fotky i zkušenosti

Rallye Dakar patří mezi nejsledovanější soutěže světa, i díky někdejším úspěchům Karla Lopraise a jeho Tatrovek v kategorii kamionů má tato „nejnáročnější soutěž světa“ množství fanoušků také u nás. Jenže většina z motoristických fandů zná Dakar z televize nebo z internetu, přímo do dějiště soutěže se vydá jen málokdo. Afrika byla daleko, Jižní Amerika ještě dál a dnešní pořadatel soutěže, Saúdská Arábie nepatří mezi typické cestovatelské destinace. Vždyť ještě nedávno byla země cizincům takřka uzavřena. My ale do Saúdské Arábie vydali a během naší cesty zemí na Dakar natrefili. Jaké je to být přímo v místě Dakaru?

Vlastně je to trochu zvláštní. V praxi se totiž ukazuje, že Rallye Dakar je dnes snad snazší sledovat v televizi a na online přenosu než přímo v místě dění. Saúdská Arábie není zrovna centrem motoristického světa (respektive země se pořádáním Dakaru nebo závodu F1 jím snaží být), což se právě na Rallye Dakar plně projevuje. Místní jakoby tato soutěž vlastně ani nezajímala.

Hledání Dakaru

Fanoušků podél trati je rozhodně mnohem méně než kdysi v Jižní Americe. Možná i proto je organizace soutěže pro diváky přímo na místě doslova tragická. Informace o přesném místě konání se těžce shánějí, což je způsobeno i tím, že trasa je do poslední chvíle tajná – aby si ji bohaté týmy nemohly detailně nastudovat a získat tak výhodu. Bohužel to pro diváka znamená, že natrefit na závodní trasu je doslova náhoda.

A to se přesně stalo i nám během naší cesty Saúdskou Arábií. První den jsme místo průjezdu hledali asi tři hodiny a nakonec šli ještě asi 5 kilometrů pouští, abychom jezdce viděli. Zapůjčený Nissan Sunny z půjčovny bohužel neumožnil jet v písku blíže k trase.

Druhý den naší cesty jsme s Dakarem už ani nepočítali, ale ukázalo se, že start do druhé etapy není zas tak daleko od námi původně zamýšleného cíle, a tak jsme se na místo taky vydali. Tentokrát se naštěstí všechno dělo hned u silnice, navíc se nechalo na mapě relativně dobře identifikovat. Google traffic totiž ukazoval uprostřed ničeho poměrně velkou dopravní zácpu. Ještě že ta moderní technika existuje…

I přestože ty nejrychlejší borce z kategorie motorek a automobilů jsme nepotkali, první den jsme natrefili na celou naši kamionovou ekipu a řadu dalších zajímavých speciálů, zážitek to tudíž byl více než intenzivní.

Jsme tak ve výsledku rádi, že jsme tenhle Dakar, ještě s burácivými spalovacími motory, zažili. Nedovedu si představit, že by k zážitku nepatřil ten řev vytočených motorů. Bohužel se tohle v budoucnu může změnit, protože i Rallye Dakar už myslí na elektrifikovanou budoucnost…

Čtěte také:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *