Rallye Dakar 2023 a jeho trasa: Opět nová a těžká

Rallye Dakar 2023 se opět pojede výhradně na území Saúdské Arábie, naplánován je na termín od 31. prosince 2022 do 15. ledna 2023. Po letech se tak Rallye Dakar znovu pojede už na přelomu roku. Pořadatelé už dříve zveřejnili předběžnou trasu podniku.

Trasa Dakaru 2023 bude opět zásadně jiná než v předchozích ročnících, konkrétně organizátoři mluví o 70 % zcela nových tras. Každá ze speciálek bude mít zhruba 450 km, povedou co nejblíže bivakům. Výsledkem tak je fakt, že na soutěžáky čeká celkem asi 5.000 km měřených kilometrů, což je nejvíce od roku 2014. Znovu se přitom počítá s tím, že soutěž bude mít 14 etap.

Rallye Dakar 2023: Předběžná trasa

Odstartuje se na březích Rudého moře, odkud se pojede na sever a následně na východ, až do oblasti Pustých končin. Tajemná poušť měla být součástí Dakaru už letos, kvůli logistice však k tomu nedošlo. V roce 2023 se to však změní a závodníci se vydají na východ Saúdské Arábie, kde mají strávit hned několik dní. Trasa je každopádně zatím stále předběžná, a tak není ještě vyloučeno, že se její podoba ještě změní, jako v letošním ročníku.

Co české posádky říkají na trasu Dakaru 2023?

„Jestli organizátoři dodrží slib ohledně etap v Empty Quarter, bude to super. Jedná se o model, který ASO slibovalo už na Dakar 2022, ale nakonec to nedopadlo. Pokud to tak tentokrát opravdu bude, pak to jednoznačně vypadá na zatím nejnáročnější Dakar na Arabském poloostrově. Ale uvidíme,“ komentuje předběžnou trasu závodu Aleš Loprais, který se na start Dakaru chystá v roce 2023 postavit již posedmnácté.

„Jestli opravdu pojedeme přes Empty Quarter, bude to mazec. V tom případě nás čeká hodně tvrdý Dakar a fanoušci budou mít co sledovat. Technicky složitější trať s obtížnou navigací i delší etapy určitě vítáme. Ceníme i snahu pořadatelů vpustit do závodu jen jezdce, kteří jsou dobře připravení – dává to smysl hlavně kvůli bezpečnosti,“ souhlasí s Lopraisem pilot Martin Macík, který Dakar pojede pojedenácté.

„Trasa vypadá zajímavě, ale konečný verdikt padne, až pořadatelé na podzim prozradí konkrétní vytýčení etap. Doufám, že konečně využijí celého potenciálu saúdskoarabské pouště, protože tam Dakar rozhodně patří,“ říká zase šestinásobný vítěz slavné soutěže Josef Macháček.

Novinky Rallye Dakar 2023

Na závodníky přitom na Dakaru 2023 čekají mnohé novinky. Zřejmě největší zajímavostí jsou náhodné roadbooky. Digitální roadbook už nebude mít jedinou podobu jako dosud, ale dvě s tím, že se itineráře budou rozdávat soutěžákům náhodně. Cílem je to, že závodníci nemají kopírovat trasu před nimi jedoucích soupeřů. Navigátoři tak budou hrát ještě důležitější roli než dosud.

Novinky čekají v roce 2023 i Rallye Dakar Classic. Pojede nejvýše 150 vozidel s tím, že tu bude speciální kategorie Iconic Classic Club pro originální vozidla, která se v minulosti skutečně Dakaru účastnila. Skupina H0 tu zase bude pro vozy s nižší maximální rychlostí, s méně výkonnými motory.

DB

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *