Max Verstapen podruhé mistrem světa F1. Kvůli chaosu na Suzuce

Max Verstappen podruhé mistrem světa F1

Max Verstappen se po japonské grand prix přece jen stal mistrem světa Formule 1 pro rok 2022. Holandský jezdec tudíž získal druhý mistrovský titul po sobě. Korunován přitom byl na japonském okruhu Suzuka, který je domovský pro Hondu, partnera týmu Red Bull v oblasti pohonných jednotek. O mistrovském titulu rozhodl chaos v cíli Velké ceny Japonska.

Velká cena Japonska 2022 totiž byla zkrácena. odstartovalo se v mokrých podmínkách, které následně závod kvůli několika incidentům přerušily. Když se po odkladech konečně odstartovalo, bylo už jasné, že se neodjede celá délka závodu a tudíž se zdálo, že nebudou udělovány všechny body. Přestože byl Verstappen při restartu v čele, jeho šance na titul už v tomto závodě klesly, jen za určitých podmínek by získal dostatek bodů, aby to na titul stačilo už v Suzuce.

To se zdálo i v cíli, Max Verstappen sice dojel první, druhý byl ale jeho hlavní letošní rival, Charles Leclerc z Ferrari. Jenže ten v posledním kole chyboval a když se vracel na trať, dost agresivně se dostal před Péreze. A právě za tento incident byl následně penalizován, čímž se následně propadl na třetí příčku.

Ani to by Verstappenovi na titul nestačilo, když se očekávalo, že bude udělována jen část bodů. Jenže nakonec bylo všechno jinak, vedení udělilo všechny body. Podle pravidel se nižší body v závislosti na odjeté vzdálenosti závodu udělují jen v případě, že je závod přerušen a již není restartován. Jenže to v Japonsku nestalo. Závod se nakonec dojel, jen ne v plném počtu kol. Když tak Verstappen zvítězil a Leclerca odsunula vzad penalizace, na mistrovský titul to stačilo.

Max Verstappen se díky tomu stal mistrem světa Formule 1 pro rok 2022 na domácím závodě Hondy. Druhý v závodě skončil jeho parťák Sergio Pérez.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *