Sezona Formule 1 2022: Průběžné výsledky

Letošní sezona Formule 1 je v plném proudu. Jaké jsou dosavadní výsledky závodů Formule 1 v sezoně 2022? Kdo jsou ti nejlepší jezdci? A jak se daří jednotlivým týmům?

Po pěti závodech sezony je v čele průběžného pořadí jezdců Charles Leclerc z Ferrari, který zvítězil ve dvou z dosavadních pěti závodů sezony 2022 a i v dalších závodech dojel na slušných pozicích. I díky jeho úspěchům je Ferrari pak v čele průběžného pořadí poháru konstruktérů. Rychle se ale dohání Red Bull, který v úvodu sezony bojoval se spolehlivostí svých monopostů. Třetí se drží Mercedes, přestože jeho dosavadní výsledky jsou zklamáním.

Velká cena Miami 2022: Verstappen první při premiéře

Premiérová velká cena Miami byla opět ve znamení souboje Ferrari a Red Bullu. Vozy maranellské stáje se postavily do první řady na startu, hned za nimi odstartovali jezdci Red Bullu. Pátý v kvalifikaci překvapivě skončil Valtteri Bottas z Alfy Romeo, vedle něhož se postavil jeho bývalý týmový kolega, Lewis Hamilton.

Pro vítězství si nakonec dojel Max Verstappen, který v devátém kole překonal Charles Leclerca z Ferrari. Právě jezdci maranellského týmu jej nakonec doprovodili na stupních vítězů, Leclerc byl druhý, Sainz třetí. Čtvrtý dojel Verstappenův kolega Sergio Peréz, a to přestože v průběhu závodu bojoval s technickými potížemi. Radovat se mohli i jezdci Mercedesu. Geoerge Russell po nepovedené kvalifikaci dojel pátý, Lewis Hamilton hned za ním. Po závodě pak byl ještě dodatečně penalizován Fernando Alonso, který kvůli tomu přišel o své body.

Velká cena Emilia Romagna 2022: Smůla domácího Ferrari

Velká cena Emilia Romagna na slavném italském okruhu Imola byla letošním prvním závodem se sprintem, předehrou s třetinovou délkou hlavní ceny, která o vybraných závodních víkendech určuje pořadí pro hlavní závod a za níž nejlepší závodníci berou část bodů. Výsledky sprintu přitom ovlivnila několikrát zastavená kvalifikace, která znamenala nečekané pořadí – třeba oba Mercedesy skončily mimo top 10.

Ve sprintu se z výhry radoval Max Verstappen, který velkou část sprintu čekal na chybu vedoucího Charlese Leclerca z domácího Ferrari, který se po startu dostal do čela. Nakonec se Nizozemci podařilo Monačana předjet, jelikož maranellskému vozu se rychleji drolily pneumatiky. Verstappen tak bral osm bodů pro vítěze sprintu, naopak třeba Lewis Hamilton si ještě pohoršil po nepovedené kvalifikaci. Slabá sezona Mercedesu tak pokračuje.

V hlavním závodě si Verstappen už start pohlídal, a tak se udržel v čele. Naopak piloti domácího Ferrari zklamali. Leclerc se po startu propadl pořadím, Sainz dokonce kolidoval s Danielem Ricciardem z McLarenu, a tak pro něj závod skončil. Tragédie Ferrari tím ale neskončila. Leclerc se sice propracovával zpět dopředu, v 54. kole ale havaroval a přestože se do závodu vrátil, musel do boxů pro nové křídlo a propadl se. Nakonec tak dojel až šestý.

Verstappena na stupních vítězů doplnil jeho týmový kolega Sergio Peréz, Red Bull si tak z Imoly odváží double. třetí skončil Lando Norris z Mclarenu, britská stáj si tak napravila reputaci po nepovedeném začátku sezony. Naopak Lewis Hamilton skončil bez bodu, zatímco jeho nový týmový parťák George Russell byl čtvrtý.

Velká cena Austrálie 2022: Další odstup Verstappena

Do Austrálie se Formule 1 vrátila po dvouleté pauze. V roce 2020 byla tehdejší velká cena zrušena už v průběhu závodního víkendu, kvůli tehdy vypuklé pandemii koronaviru, loni závod neumožnila pořádat přísná opatření australské vlády. I to umožnilo organizátorům částečně upravit tradiční městskou trať v Melbourne.

Do víkendu nejlépe vstoupil tým Ferrari, kterému se dařilo už v trénincích, Charles Leclerc si pak v kvalifikaci zajistil i pole position. Monačan na úspěchy navázal i v závodě, soupeřům nedal šanci a s přehledem si dojel pro vítězství. Naopak úřadující šampion Max Verstappen už po kvalifikaci prohlásil, že se v autě necítí moc dobře, přesto do závodu startoval druhý. Na druhé příčce se držel i během závodu, cíl však neviděl. Opět kvůli technickým potížím odstoupil, už v druhém závodě sezony ze tří. Prapor Red Bullu alespoň držel jeho týmový kolega Sergio Peréz, který dojel druhý. Smolařem víkendu se pak stal Fernando Alonso, z boje o pole position ho vyřadila závada na hydraulice, kvůli technickým potížím navíc skončil mimo body.

VC Saúdské Arábie 2022: Vítězství Verstappena

Po debaklu v úvodním závodu sezony si tým Red Bull v Saúdské Arábii spravil chuť. Do závodu na novém okruhu v Džiddě z pole position odstartoval Sergio Peréz, z vítězství se následně radoval úřadující šampion Max Verstappen, a to po krásném souboji s Charlesem Leclercem z Ferrari. Peréz bohužel doplatil na safety car v průběhu závodu, který vyjel na trať po nehodě Nicholase Latifiho. Mexičan tak nakonec dojel čtvrtý.

Velká cena Saúdské Arábie 2022: Výsledky
1. Max Verstappen +1:24:19.293, 2. Charles Leclerc +0.549, 3. Carlos Sainz +8.097, 4. Sergio Peréz +10.800, 5. George Russell +32.732, 6. Esteban Ocon +56.017, 7. Lando Norris +56.124, 8. Pierre Gasly +1:02.946

VC Bahrajnu 2022: Double Ferrari

Letošní sezona Formule 1 odstartovala trumfem Ferrari a debaklem Red Bullu. Zatímco maranellská stáj se radovala z doublu, když Charles Leclerc v Bahrajnu vyhrál a Carlos Sainz skončil druhý, z „limonádového“ týmu kvůli technickým potížím do cíle nedojel ani jeden z jeho jezdců. S motorem Honda tak do cíle závodu dojel pouze Júki Cunoda ze stáje AlphaTauri. I jeho kolega, Pierre Gasly, v závodě skončil kvůli technickým potížím.

Velká cena Bahrajnu 2022: Výsledky
1. Charles Leclerc 1:37:33.584, 2. Carlos Sainz +5.598, 3. Lewis Hamilton +9.675, 4. George Russell +11.211, 5. Kevin Magnussen +14.754, 6. Valtteri Bottas +16.119, 7. Esteban Ocon +19.423, 8. Júki Cunoda +20.386