DS 3 Crossback (2018-)

DS 3 Crossback je městské luxusní SUV představené francouzskou značkou v roce 2018. Tehdy se stalo nepřímým nástupcem třídveřového hatchbacku DS 3, což vyplývá i z jeho názvu. Na rozdíl od něj je však DS 3 Crossback pětidveřovým vozem. Přídomek Crossback po vzoru většího DS 7 Crossback pak odkazuje právě na koncepci SUV. V roce 2019 představená verze DS 3 Crossback E-Tense se pak stala prvním sériovým elektromobilem značky.

Automobil představený na pařížském autosalonu v roce 2018 využil avantgardního stylu. Příď ozdobila propracovaná, výrazně orámovaná maska nazývaná DS Wings a úzké světlomety, za příplatek využívající techniku Matrix LED. Z boku zaujaly neviditelné okenní lišty, výsuvné kliky nebo čistá linie střechy bez antény, hlavně ale motiv žraločí ploutve u B-sloupků, která je jasný odkazem na podobný motiv u předchozího DS 3. Výrobce přitom lákal na široké možnosti personalizace vzhledu, v době premiéry bylo k dispozici 10 odstínů karoserie, včetně nového odstínu Millennium Blue z konceptu DS X E-Tense. To během let podpořily i různě nabízené edice.

Interiér s motivy kosočtverců se zase inspiroval koncepcí z většího DS 7 Crossback, opět tu tak nechybí prémiová středové konzole s ovládáním převodovky, ovladači toggle switch nebo tlačítko startování motoru. Přístrojový štít před řidičem je vždy digitální, boční větrací otvory jsou netradičně zabudované do dveří, aby nenarušovaly čistotu palubní desky. Komfort sedadel zase zvyšuje použití pěny s vysokou hustotou, případně příplatková funkce masáže pro sedačky vpředu. Luxusní styl pak podtrhují prémiové materiály jako Alcantara nebo Nappa kůže. Za příplatek je pak k dispozici třeba hudební systém Focal s 12 reproduktory o výkonu 515 W.

Benzin, nafta i elektřina

Technický základ poskytla tehdejší Skupinou PSA vyvinutá platforma CMP (někdy označovaná EMP1), určená pro malé vozy a přizpůsobená různým variantám pohonu. Vvyinutá byla ve spolupráci s čínskou automobilkou Dongfeng. V době premiéry DS 3 Crossback vsadil výhradně na přeplňované agregáty. Ty benzinové zastupoval tříválec 1.2 PureTech ve verzích se 74 kW, 96 kW a 114 kW, z turbodieselů tu byl zase čtyřválec 1.5 BlueHDi ve variantách se 75 kW a 96 kW. Slabší verze však v roce 2020 posílila na 81 kW. V závislosti na verzi tu byl šestistupňový manuál, nebo osmistupňový automat.

V roce 2019 pak debutovala čistě elektrická varianta DS 3 Crossback E-Tense, první sériový elektromobil vlastní konstrukce tehdejší Skupiny PSA, jehož techniku následně použily i další modely, mimo jiné Peugeot e-2008 a Opel Mokka-e. Využila elektromotor o výkonu 100 kW a v podlaze umístěné lithium-iontové baterie s kapacitou 50 kWh, zajišťující dojezd 320 kilometrů podle metodiky WLTP. Ze 100kW nabíječky je lze na 80 % kapacity dobít za pouhých 30 minut. Pro rok 2022 se pak díky účinnějšímu tepelnému čerpadlu s čidlem vlhkosti, optimalizovanému převodovému poměru nebo pneumatikám s nižším valivým odporem dojezd podle metodiky WLTP prodloužil na 341 km. Zvýšil se tak o 7 %, aniž by se navyšovala kapacita baterie.

Konstruktéři přitom věnovali velkou pozornost zvukové izolaci. Přijali několik technických řešení, jako je například zvětšení tloušťky plechu dveří, použití zesíleného skla a akustického čelního skla.

DS 3 Crossback: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4188 x 1791 x 1534 x 2558 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 350 litrů
  • Výroba: 2018- (Poissy, Francie)

Ohodnoťte DS 3 Crossback i vy, v komentářích pod článkem

DS 3 Crossback

0

Design

0.0/5

Technika

0.0/5

Jízdní vlastnosti

0.0/5

Cena

0.0/5

Celkový dojem

0.0/5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.