Kia Sorento UM (2014-2020)

Kia Sorento 2014

Kia Sorento (UM) byla třetí generace rodinného SUV z dílny korejské automobilky, vyráběná mezi lety 2014 a 2020, kdy byla nahrazena čtvrtou generací Sorenta (MQ4). Evropská specifikace debutovala na pařížském autosalonu v roce 2014. V evropské nabídce šlo v době premiéry o největší SUV značky.

Design využil typického motivu v masce chladiče tzv. tygřího nosu, oproti předchozí generaci však designéři vsadili více na konzervativní styl a oblé tvary. Modernizace z roku 2017 alespoň nově nabídla sportovně stylizovanou verzi GT Line, úpravy světel a nárazníků navíc přispěly k elegantnějšímu stylu. Mezigeneračně se auto značně  zvětšilo, třeba rozvor se natáhl o 80 mm. K dispozici je pětimístná i sedmimístná konfigurace.

Automobil sdílí svoji platformu se soudobou generací MPV Carnival (s interním označením YP). Využilo tudíž stejně jako předchůdce samonosnou karoserii (první generace Sorenta měla rámovou konstrukci), poháněná jsou přední kola, alternativně všechny čtyři. Vpředu byly využity vzpěry MacPherson v pomocném rámu, vzadu pak dvojité lichoběžníky, na obou nápravách vinuté pružiny, teleskopické tlumiče a stabilizátory.

Na konstrukci byla ve větší míře použita vysokopevnostní ocel, díky čemuž tuhost karoserie mezigeneračně vyrostla o 14 procent. Použitá platforma umožnila i zástavbu šestiválce, v Evropě však vždy byly k dispozici výhradně čtyřválce.

Kia Sorento (UM) je globálním modelem. Výrobu pro Evropu měl na starosti korejský závod Hwaseong, auto ale vznikalo též v USA nebo Malajsii.

Kia Sorento (UM): Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4800 x 1890 x 1690 x 2780 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 660 litrů (pětimístná konfigurace), 142/660 litrů (sedmimístná konfigurace)
  • Výroba: 2014-2020 (Hwaseong, Jižní Korea)

2 thoughts on “Kia Sorento UM (2014-2020)

  1. + Široká základní výbava, hladce řadící osmistupňový automat, objemná palivová nádrž, povedený design, kvalitní odhlučnění, bohatý vnitřní prostor
    – Vyšší pořizovací cena, těžkopádnější jízdní vlastnosti, průměrné brzdy, opatrné bezpečnostní asistenty

  2. Moc pěkné a funkční auto, které se hodí na cesty třeba s větší rodinou. Měl jsem možnost si vyzkoušet jízdní vlastnosti a moc krásně se řídí. Mínusem by mohlo být možná hlučnost, která je při řízení znatelná, ale i to se dá řešit takže za mě spíše velké plus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *