Automobilový průmysl + nerezová ocel = recept na úspěch?

Nerezový výfuk

Pozinkovaná ocel, hliník, v posledních letech i karbon. V interiéru plast, kůže a všemožné tkaniny – to jsou materiály, o nichž se v automobilovém průmyslu hovoří nejčastěji. Nerez jako by neexistoval. Přitom i na autech existují místa a prvky, které bez nerezové oceli úspěšně nevyřešíte.

Co je to nerez?

Nerez, nerezavějící ocel, nerezová ocel nebo správně korozivzdorná ocel. Všechna tato označení patří vysocelegované oceli, která má, jak už název napovídá, zvýšenou odolnost proti různým druhům koroze. Kromě uhlíku a železa, které jsou součástí všech druhů oceli, osahuje též vysoké množství legur, zejména chromu, niklu a manganu.

Nerezová ocel bývá využívána především v potravinářském průmyslu, stavebnictví nebo v chemickém průmyslu. Jedním z klíčových odběratelů nerezu je ale i automobilový průmysl. Firmy ze všech těchto odvětví přijímají nerezové prvky od dodavatelů nerezové oceli, jako je například www.stainlesseurope.cz. Vzhledem k širokým možnostem využití nerezu i v tomto případě oceňují široký sortiment výrobků z nerezové oceli, které lze použít pro stavbu řady konstrukcí a další výrobu všemožných prvků. Velmi často se materiály z této prodejny používají například pro výrobu potrubí všeho druhu. A automobilový průmysl není výjimkou.

Nerez v automobilovém průmyslu

I když auto není laboratoř, kosmická raketa ani vysoce hygienické prostředí, nerezová ocel najde využití i tady.

Výfukový systém

Velkou výhodou nerezu je odolnost vůči teplu, vlhkosti a korozi. To ji přímo předurčuje k použití pro výrobu výfukových trubek a potrubí. Známé je využití zejména na koncovky výfuků, které se vyznačují dlouhou trvanlivostí, skvěle vypadají, a tím zvyšují atraktivitu celého vozu.

Karoserie 

Na autech se ale s nerezovou ocelí můžete setkat, aniž byste se skláněli k výfukům. Využívají se i na některých dílech karoserie, zejména na náraznících, dveřích a rámečcích, a to zejména z estetických důvodů.

Interiér 

Nerezová ocel nemá jin špičkové vlastnosti z hlediska odolnosti, ale (zejména leštěná) vypadá velmi efektně. Bývá proto použita také v interiérech zejména luxusnějších automobilů na ozdobných prvcích, tlačítkách a ovládacích panelech. V levnějších modelech ji pak obvykle imituje plast.

Brzdové kotouče

Tady nehraje roli vzhled, ale opět hlavně odolnost proti vysokým teplotám a korozi. Nerezová ocel bývá použita na brzdových kotoučích. Často ji ovšem najdete i na jiných součástech brzdových systémů, kde je vyžadována odolnost proti teplotním a mechanickým zátěžím.

Vnitřní potrubí

I v některých částech motoru a chladicího systému potřebujete potrubí odolné vůči vysoké teplotě a korozi. Nerezová ocel se proto nachází i na těchto dílech.

Průmyslová výroba

Mimo samotné vozidlo se nerezová ocel používá i v průmyslových procesech spojených s výrobou a montáží automobilů, například ve výrobních linkách, kde jsou potřebné odolné komponenty.

A ani tím výčet všech možností využití nerezu v automobilovém průmyslu nekončí. Korozivzdorná ocel v sobě spojuje vlastnosti, které ji činí takřka nenahraditelnou. Ve světě aut tedy zcela nepochybně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *