Nové Suzuki Swift se rýsuje. Opět se počítá s verzí Sport

Suzuki Swift 2017 detail

Suzuki Swift se v aktuální generaci A2L vyrábí teprve od roku 2017, přesto už se pracuje na nástupci. Ten byl podle dřívějších zpráv údajně plánován pro rok 2022, poslední informace ale naznačují příchod až o rok později. Design má opět projít jen evoluční změnou, větší úpravy však očekávejme v útrobách. Co už o novém Suzuki Swift pro rok 2023 víme?

Zatím moc ne, protože Suzuki si jako již tradičně pečlivě drží tajemství o připravovaných novinkách. Japonský magazín Best Car nicméně hovoří o „nově vyvinuté platformě,“ byť není jasné, zda půjde o zcela novou architekturu, nebo jen rozsáhle upravenou platformu z aktuálního provedení. Nový technický základ má každopádně přispět k vyšší tuhosti a zároveň nižší hmotnosti konstrukce.

Přepracované útroby mají přispět k nižší spotřebě, čemuž pomůžou také úspornější agregáty. Suzuki přepracuje dnešní zážehovou dvanáctistovku, která v Evropě bude s největší pravděpodobností opět výhradně nabídnuta ve formě mildhybridu. Spekuluje se také o nasazení hybridu vlastní konstrukce, byť asi slabšího než v modelu Vitara. Jinde ve světě ale čekají i na konvenční derivát.

Opět i jako Swift Sport

Dobrou zprávou pro všechny fanoušky hot hatchů je pak ta, že Suzuki nadále počítá i s vrcholným provedením Swift Sport. Ten by měl debutovat v roce 2023 a měl by si zachovat přeplňovanou benzinovou čtrnáctistovku, byť v přepracované verzi.

Novou techniku v útrobách každopádně Suzuki nebude zdůrazňovat revolučním vzhledem. Současný styl se prokázal jako úspěšný, a tak design opět projde jen evoluční změnou. To potvrzují i snímky maskovaných prototypů zachycených v jižní v Evropě. Už od druhé generace Swiftu (RS) vyráběné mezi lety 2004 a 2010 tak auto zastává obdobný styl. Vnitřek má zůstat jednoduchý, v duchu doby však očekávejme větší obrazovku multimediálního systému.

Suzuki Swift páté generace (v minulosti ale jméno nesly i modely známé také jako Cultus, respektive Ignis) se měl podle dřívějších zpráv představit v květnu 2022. K tomu nakonec nedošlo, a tak se nechme překvapit, kdy se novinky dočkáme. Některé zdroje totiž tvrdí, že se nové Suzuki Swift odhalí ještě letos s tím, že se začne prodávat během první poloviny roku 2023. Jiné informace hovoří až o debutu během roku 2023.

(vydáno 1. března 2021 7:35, aktualizováno 24. října 2022 19:39)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *