Toyota Sport Crossover se rýsuje. Co bude zač?

Toyota Sport Crossover Concept 2023

Toyota hodlá v následujících letech rychle expandovat na poli elektromobilů. Chystá hned šest takových automobilů, z nichž jedním bude i sériová verze studie Toyota Sport Crossover. Co bude zač a kdy na trh dorazí?

Koncept poprvé ukázaný na dubnovém šanghajském autosalonu představuje fastback s výraznými křivkami a aerodynamickou siluetou, který má být zajímavou alternativou k SUV. Nabízet má maximální pohodlí ve spojení s praktičností pětidveřové karoserie, velkého zavazadelníku a velkorysého místa pro nohy cestujících na zadních sedadlech. Podle výrobce má vůz potenciál stát se designovou ikonou modelové nabídky vyhrazených bateriových elektromobilů.

Design přitom navazuje na aktuální stylistický směr značky. Řešení předních partií je obdobné jako u Priusu nebo C-HR.

Automobil by tak mohl být zajímavou alternativou ke klasickému sedanu Camry. Velikostně by měl konkurovat elektrovozům typu Volkswagen ID.7 a Hyundai IONIQ 6. Koncept je dlouhý 4,9 metru, sériové provedení ale patrně své rozměry ještě změní. Připravila jej společnost BYD Toyota EV Technology Co. Ltd. (BTET), podnik se společnou majetkovou účastí založený v Číně automobilkami Toyota a BYD. Minimálně se nabízí, že BYD jakožto specialista na elektromobily bude dodavatelem baterií pro tento model.

Technické parametry budou teprve zveřejněny. Nabízí se však možnost pohonu všech kol nebo dojezd okolo 700 km, který často slibují nejmodernější elektromobily této velikosti.

Navzdory čínskému původu se s ním však počítá i pro Evropu. Na evropské trhy dorazí do roku 2025. Zatím však není jasné, zda se bude dovážet z Číny, nebo zda se bude vyrábět přímo v Evropě.

Toyota chce do roku 2026 nabídnout na evropských trzích šest elektromobilů. Vedle již nabízeného crossoverzu bZ4X mimo jiné půjde o sériovou verzi konceptu Urban SUV, což bude městské SUV s elektropohonem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *