Nová Toyota C-HR rýsuje. Dorazí v roce 2023 jako elektro?

Toyota C-HR je součástí nabídky japonské značky už šest let, a tak se pomalu začíná blížit doba příchodu druhé generace. A ta je údajně opravdu za dveřmi, čím dál častěji se spekuluje o tom, že nová Toyota C-HR dorazí v roce 2023. Co od ní čekat?

V zákulisí se mluví o velkých změnách. C-HR vstoupila v roce 2016 na trh jako zajímavé oživení segmentu kompaktních crossoverů, díky své sportovní siluetě jde facto SUV-kupé, které láká hlavně na svůj styl. Tím C-HR zaujala, přesto je hlavní trh tohoto segmentu trochu jinde, a tak se letos začne i v Evropě prodávat Corolla Cross, obdobně velký crossover, avšak praktičtější, zacílený na rodiny.

A to znamená, že se nová C-HR bude muset od Corolly Cross dostatečně odlišit, aby si tato obdobně velká dvojice modelů příliš nekonkurovala. Koncepce SUV-kupé tudíž bude jistojistě zachována a C-HR nadále zůstane stylovkou, možná prémiovějšího ražení.

bZ Compact SUV realitou?

To by mohla změnit i koncepce pohonu. Mluví se totiž o tom, že by se příští C-HR mohla stát elektromobilem. Stala by se tak součástí nové elektrické řady bZ. Využila by přitom novou platformu e-TNGA určenou pro elektrovozy, uvedenou v modelu bZ4X. Elektrický pohon ostatně nabízí už dnešní C-HR, avšak jen provedení pro čínský trh.

Elektrickou koncepci ostatně naznačily loňské budoucí plány Toyoty. Mezi vizemi připravovaných elektromobilů byl totiž i vůz bZ Compact SUV nápadně připomínající právě C-HR. Silueta by tak zůstala prakticky shodná jako dnes. Styl by však navázal na aktuální Aygo X, jak dokazuje přiložený snímek této studie. toto řešení následně naznačily také uniklé patentové snímky (viz galerie) vozu, kterým může být C-HR druhé generace.

Jiné interní zprávy ale mluví o tom, že elektrický pohon bude jen alternativou. K dispozici by dle těchto zpráv byly i spalovací motory, respektive hybridní motorizace. To by patrně znamenalo mezi 1,8litrovým a dvoulitrovým hybridem známým z jiných modelů značky.

Jestli tomu tak skutečně bude, se dozvíme během následujících měsíců. Nová Toyota C-HR by měla debutovat během roku 2023, což odpovídá životnímu cyklu stávající generace. Ta bude příští rok sedmým rokem na trhu, což je v automobilovém prostředí typická doba na mezigenerační proměnu.

(vydáno 11. září 2022 7:13, aktualizováno 19. září 2022 22:12)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.