Nová Škoda Enyaq se chystá pro rok 2028. Už nyní o ní něco víme!

Škoda nové logo na konceptu Vision 7S

Škoda Enyaq je první model mladoboleslavské automobilky od základu postavený jako elektromobil a výhradně dostupný s elektrickým pohonem. Přestože je na trhu teprve pár let a zatím tu není ani facelift v polovině životního cyklu, už se začíná mluvit o nástupci. Nová Škoda Enyaq by měla dorazit v roce 2028, zhruba osm let od příchodu první generace, což přesně odpovídá životním cyklům aut.

Britskému magazínu Autocar to uvedl Klaus Zellmer, předseda představenstva mladoboleslavské automobilky. Ten zároveň přiznal, že nástupce Enyaqu použije novou generaci koncernové platformy pro elektromobily. Nazývá se SSP a podle VW Group přinese větší univerzálnost než dnešní architektura MEB, na níž je postaven právě Enyaq. Hlavně má však zajistit větší dojezd na jedno nabití, vyšší výkon elektromotorů i levnější výrobu.

Co přinese nová technika?

Platforma má využít koncernové akumulátory využitelné napříč nabídkou, pro nižší vývojové i výrobní náklady. Ostatně sdílených komponentů napříč koncernovou nabídkou má být větší podíl než dnes, díky čemuž by tyto elektromobily měly stát podobně jako obdobné vozy se spalovacím motorem. Mluví se také o 800V elektrickém systému, díky čemuž by baterie mělo být možné dobít z 10 na 80 % kapacity za 12 minut, stejně jako o pokročilých asistenčních systémech automatizované jízdy.

Zellmer nicméně zatím nepřiznal, jakou koncepci bude nový Enyaq mít. Podle jeho slov se o tom teprve jedná. Vzhledem k oblibě stávající generace však nepředpokládáme nějakou zásadní proměnu. Na druhou stranu může do budoucna dojít ke konsolidaci nabídky mladoboleslavské značky, v souvislosti s postupnou orientací na elektromobily a odklonu od aut se spalovacími motory.

Škoda Auto do roku 2026 hodlá prodávat hned šest elektroaut. Vedle Enyaqu iV a Enyaqu iV Coupé půjde o kompaktní SUV Elroq jako náhrada za Karoq pro rok 2024, a zatím nepojmenované malé SUV pro rok 2025. V roce 2026 pak vedle sériové verze konceptu Vision 7S dorazí také elektrické kombi velikosti Octavie s délkou kolem 4,7 metru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *