Škoda potvrzuje nové malé SUV. Co o něm už víme?

Škoda Small SUV sculpture

Škoda urychluje své elektrické plány. Do roku 2026 chce nabízet hned šest modelů s čistě elektrickým pohonem. Jedním z nich bude i nové malé SUV. Co o sobě už prozradilo?

O přípravách malého SUV Škoda s elektropohonem se spekuluje už delší dobu, až nyní byly oficiálně potvrzeny. Nakonec přitom nepůjde o model nazvaný Škoda Elroq, tento název ponese elektrický nástupce Karoqu. Novému malému elektrickému SUV Škoda zatím jednoduše říká “Small”, tedy malý.

Chystaná novinka pro rok 2025 se do budoucna stane základním modelem značky. Půjde o subkompaktní automobil segmentu B s délkou 4,1 metru. I přes takové kompaktní rozměry má nabídnout podobný zavazadelník jako Scala, což by znamenalo kufr s objemem okolo 467 litrů.

Automobil je pak vyvíjen s cílem dosáhnout cenovky 25.000 eur (cca 590.000 korun). Základem bude proto nová platforma MEB Entry přizpůsobená právě cenově dostupným elektromobilům, která se prvně ukázala v konceptu Volkswagen ID.2all. Oproti dnes známé architektuře MEB se liší poháněnými koly – elektromotor je u této architektury umístěn vpředu pro pohon přední nápravy. 

V souvislosti s akumulátorem se pak mluví o použití lithium-železo-fosfátových článků, které mají být až o polovinu levnější než dnešní bateriové články, což má opět pomoci snížit cenu takového vozu. Vzhledem k tomu nemá vadit nižší rychlost nabíjení nebo právě nižší kapacita, spjatá s tímto typem článků.

Jistotou už je také výroba auta ve Španělsku, v továrně Martorell patřící SEATu/Cupře. Tento závod se totiž do budoucna přizpůsobí výrobě cenově dostupných elektromobilů. Vedle nové malé Škodovky se tam mají od roku 2025 vyrábět i připravovaný Volkswagen ID.2 a chystaná Cupra UrbanRebel.

Další elektrické škodovky

Malé elektrické SUV Škoda je součástí budoucích plánů mladoboleslavské automobilky. Ta do roku 2026 hodlá nově prodávat hned šest elektroaut. Vedle Enyaqu iV a Enyaqu iV Coupé, které budou v roce 2025 modernizovány ve stylu nového designu Modern Solid, půjde o zmíněné kompaktní SUV Elroq jako náhrada za Karoq pro rok 2024, a 4,9 metru dlouhé, sedmimístné SUV, což bude sériová verze konceptu Vision 7S. V roce 2026 pak dorazí i velké elektrické kombi s délkou kolem 4,7 metru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *