Dálniční známky 2023 v ČR: Kompletní informace na jednom místě

Elektronické dálniční známky v České republice pokračují také v roce 2023. Víte, kolik se za ně platí? Kde můžete elektronické mýto koupit? A které dálnice jsou vlastně zpoplatněny? A kdo je pro rok 2023 od dálničního poplatku osvobozen?

Cena dálniční známky 2023

Ceny za dálniční známky zůstávají i pro rok 2023 pořád stejné. To znamená, že také pro rok 2023 roční dálniční známka v Česku pro osobní automobily do 3,5 tuny stojí 1.500 Kč. Třicetidenní známka přijde na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

Roční dálniční známka přitom nemá pevně stanovenou platnost od prosince roku předcházejícího ledna roku následujícího jako dříve, kupec si totiž může při nákupu zvolit, od kdy má platit. To samé nadále platí i pro známky s kratší dobou platnosti.

I nadále pak ušetří majitelé tzv. eko aut, což jsou vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan. Jejich majitelé zaplatí za užití dálnice poloviční poplatek, tudíž za roční známku dají 750 Kč, za třicetidenní 220 Kč a za desetidenní 155 Kč. Elektřinou poháněné automobily, stejně jako vodíková vozidla a plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km jsou od poplatku zcela osvobozeny. Naopak auta na LPG platí výchozí částku.

Na dálnici lze přitom vyrazit bezprostředně po zakoupení známky. Zákazník totiž k nákupu dostane potvrzení (e-mailové nebo papírové) o nákupu s platností zakoupené známky. Výjimkou je pouze online nákup s platbou přes bankovní převod. V takovém případě platnost začíná až s příchodem potvrzení o uhrazení poplatku.

Platnost každopádně končí vždy v uvedený den ve 23 hodin, 59 minut a 59 sekund. Pokud se pak rozhodnete si koupit známku dopředu (až tři měsíce předem), začíná platit od půlnoci stanoveného dne.

Která auta nemusejí za dálnice platit?

Již zmíněná, elektřinou poháněná auta a plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km patří do skupiny vozidel, která jsou od zpoplatnění českých dálnic osvobozena. Pokud však nemají zvláštní poznávací značku (EL), musejí se jejich majitelé prokázat speciálním vyplněním formulářem, který lze stáhnout na stránkách eDálnice.cz, věnovaných elektronickým dálničním známkám.

Dále do této skupiny patří historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla nebo vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Držitel takového průkazu ale musí být ve vozidle během jízdy přítomen a v případě silniční kontroly se jím prokázat. Za dálnice neplatí ani vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou, případně vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením.

Kde je dálniční známka potřeba?

Dálniční známka i v roce 2023 platí na všech úsecích ohraničených značkami „Dálnice“ a „Konec dálnice.“ Konkrétně jsou vyjmenovány v aktuální vyhlášce ministerstva dopravy. Existují však úseky, které jsou ze zpoplatnění vyjmuty. Typicky jde o obchvaty měst (např. kolem Plzně a Brna, část Pražského okruhu), které jsou vyznačeny dodatkovou tabulkou „Bez časového poplatku,“ případně „Bez časového poplatku a mýtného.“ 

Nezpoplatněné úseky českých dálnic:

Např. jde o následující úseky:

 • Dálnice D0: Slivenec – Ruzyně, Satalice – Běchovice
 • Dálnice D1: Kroměříž (západ) – Kroměříž (východ), Kývalka – Holubice
 • Dálnice D2: státní hranice – Lanžhot – odpočívka (směr Brno), Brno – Chrlice
 • Dálnice D3: Čekanice – Měšice, Veselí nad Lužnicí (sever) – Veselí nad Lužnicí (jih)
 • Dálnice D4: Mirotice – Třebkov – Nová Hospoda 
 • Dálnice D5: Beroun východ – Beroun západ, Ejpovice – Sulkov (obchvat Plzně), státní hranice – Rozvadov (směr Plzeň)
 • Dálnice D6: Karlovy Vary – Cheb (sever), Lubenec – Bošov, Praha – Řepy – Jeneč
 • Dálnice D7: Postoloprty – Chomutov, Panenský Týnec – Toužetín, Sulec, Ruzyně – Kněževes
 • Dálnice D8: Řehlovice – Knínice (směr Ústí nad Labem), Knínice – státní hranice
 • Dálnice D8: státní hranice až exit 64 (směr Praha)
 • Dálnice D10: Satalice – Stará Boleslav, Bezděčín – Mladá Boleslav
 • Dálnice D11: Praha – Jirny
 • Dálnice D35: Křelov – Holice (Olomouc jih)
 • Dálnice D46: Hněvotín – Olomouc – Slavonín
 • Dálnice D48: Prostějov (jih) – Držovice
 • Dálnice D52: Pohořelice
 • Dálnice D55: Otrokovice (sever) – Otrokovice (jih)
Mapa: Zpoplatněné dálnice v ČR (2023)

Kde elektronickou dálniční známku koupit?

Velkou výhodou zavedení elektronických dálničních známek bylo usnadnění jejich zakoupení. Je možné je koupit online přes internet, a to jak přes počítač, tak prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu. E-shop najdete na stránkách eDálnice.cz. Státní fond dopravní infrastruktury přitom zdůrazňuje, že jde o jediný oficiální e-shop, kde vinětu pořídíte bez dodatečných poplatků. Jiné weby nabízející koupi elektronické známky jsou neoficiální a mohou si účtovat dodatečné poplatky za nákup, s tím, že hrozí riziko ztráty osobních údajů.

Nadále však známky lze koupit také v kamenných prodejnách, prostřednictvím tzv. samoobslužných kioscích. Najdete je na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

Nákup je přitom jednoduchý. V e-shopu vyberete délku platnosti a její začátek, vyplníte poznávací značku vozidla, případně uplatníte nárok na slevu pro tzv. eko vůz, a zaplatíte. Na e-mail vám následně přijde potvrzení o zaplacení. Pokud se přitom při zadávání údajů spletete, lze je ještě během 15 minut opravit. Změnit je lze i v případě, kdy koupíte známku s předstihem, a to po dobu do začátku platnosti, avšak jen jedinkrát. Při objednání můžete též vyplnit kontakt pro zaslání upozornění na končící platnost viněty.

Jak vysoká je pokuta za jízdu bez známky?

V souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek se změnila také forma jejich kontroly. Ta dnes probíhá pomocí speciálních hlídkových vozidel s kamerovým systémem pro rozpoznávání dopravních značek nebo pomocí kontrolních bran. Proto je nutné při nákupu známky správně vyplnit registrační značku vozidla, na nějž se zaplacený poplatek vztahuje. Kontrolu provádí příslušníci Policie ČR nebo Celní správy ČR.

Při jízdě bez zaplaceného poplatku hrozí pokuta ve výši až 20.000 korun.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

11 komentářů: „Dálniční známky 2023 v ČR: Kompletní informace na jednom místě

 • 13 ledna, 2023 (15:11)
  Trvalý odkaz

  Teplice-Bystřany-Ústí nad Labem, je nebo není potřeba známka,bylo oznámeno že není,ale v seznamu
  není uvedeno.

  Reagovat
 • 15 ledna, 2023 (16:39)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, dálnice D8 směr Německo aktuálně není zpoplatněna mezi exity 64 až 80. Směr Praha pak dálnice D8 není zpoplatněna od státní hranice po exit 64.

  Reagovat
 • 13 února, 2023 (10:30)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den ,ráda bych se zeptala zda bude platit dálniční známka ,když se změní majitel a SPZ zůstane stejné děkuji za info.

  Reagovat
 • 22 února, 2023 (10:42)
  Trvalý odkaz

  dálniční známka 1T5 65 38 do kdy platí

  Reagovat
 • 23 února, 2023 (11:35)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  mám zakoupenou dálniční známku, ale měl jsem dopravní nehodu při níž došlo k poškození RZ. V důsledku toho mi byla přidělena nová RZ. Jak mám postupovat aby mi platila dálniční známka i na novou RZ. Děkuji

  Reagovat
 • 23 února, 2023 (14:11)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  v případě této změny spz v rámci vozidla je nutné doložit:

  vyplněný formulář Avízo o změně SPZ (najdete zde https://edalnice.cz/avizo-o-zmene-spz/index.html)
  kopii dokumentu dokládající změnu SPZ v rámci stejného vozidla (například kopie velkého technického průkazu, ve které je uvedena původní i nová SPZ a VIN kód vozidla)

  Tyto informace následně musíte podat

  do datové schránky: ws5mh9w, případně e-mailem na adresu: epodatelna@edalnice.cz nebo v listinné podobě na adresu: Státní fond dopravní infrastruktury, Sokolovská 1955/278, 190 00 Praha 9, Česká republika

  S přátelským pozdravem a přáním hezkého dne

  David Bureš

  Reagovat
 • 3 března, 2023 (09:54)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.
  Potřeboval bych se dostat vozidlem na dálniční odpočívadlo v Jihlavě, musím musím mít dálniční známku, jinak po dálnici nejezdím.

  Reagovat
 • 3 března, 2023 (11:06)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  pokud je dané odpočívadlo přístupné výhradně po dálnici, která není vyjmuta ze zpoplatnění (není tedy zde i jiná přístupná cesta), potom je nutné zaplatit za dálniční známku.

  S přátelským pozdravem

  David Bureš

  Reagovat
  • 3 března, 2023 (14:19)
   Trvalý odkaz

   Děkuji Vám za odpověď, a prosím kde bych se mohl zeptat zda cesta k odpočivadlu není vyjmuta ze zpoplatnění.
   S pozdravem Ota

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *