Škoda Vision 7S je tu: Velké SUV ukazuje budoucnost

Škoda Vision 7S 2022

Škoda už na jaře oznámila, že pracuje na novém stylistickém jazyku, který ponese jméno Modern Solid. Nyní je tu první automobil, který podle něj byl navržen. Jde o koncept nazvaný Škoda Vision 7S, který se nyní představuje světu. A spolu s tím i nová identita značky, včetně nového loga Škody. Koncept přitom ukazuje i reálný automobil. Do roku 2026 totiž Škoda mimo jiné představí velké rodinné SUV pro sedm s elektrickým pohonem. Takové koncepce je právě i Vision 7S.

Co znamená Modern Solid?

Nový designový jazyk označuje automobilka za autentický a nabízí intuitivní ovládání digitálních technologií a vysokou funkčnost. Využívá přitom zcela nová stylistická řešení, která využívají motiv písmena T, a to jak vpředu, tak vzadu.

Důležitým motivem je takzvaná maska Tech-Deck Face. Ta napodobuje moderním způsobem známou masku chladiče dnešních vozů značky. Navzdory podobné linii je maska Tech-Deck Face výrazně plošší a širší než dosavadní maska chladiče. Žebra jsou nahrazena tmavým sklem, které zakrývá senzory bezpečnostních systémů.

Úzké přední světlomety protažené až k bokům vozu rozšiřují čtyřoký vzhled světel. Nad nimi se nachází ostře řezaný pás denního svícení, který zasahuje až ke hranám výrazně rozšířených blatníků. Robustní nárazník tvoří sedm vertikálně uspořádaných otvorů pro přívod vzduchu, z nichž prostřední je zvýrazněn oranžovým segmentem. Samozřejmostí je pak nové logo Škody Auto.

Oliver Stefani, šéfdesignér společnosti Škoda Auto, doplňuje: „Náš nový designový jazyk je minimalistický, funkční a autentický. I v budoucnu se zaměříme na klasické přednosti vozů Škoda, mezi které patří velkorysý prostor, snadné ovládání a vysokou funkčnost. S novým designovým jazykem učinila Škoda Auto další krok, a ještě více se zaměří na zákaznickou zkušenost. Velkou kreativitu našich designérů a konstruktérů podtrhují variabilně posuvné prvky interiéru a nově vyvinuté Simply Clever prvky, jako je například zabudovaná dětská autosedačka. Minimalistické linie interiéru navazují na čisté linie exteriéru vozu.“

Prostorná kabina

Už první skica interiéru studie Vision 7S naznačila, že půjde o prostorný vůz se zcela novým variabilním interiérem a místem až pro sedm osob. Interiér nového koncepčního vozu Škoda Vision 7S se vyznačuje symetrickým „obepínajícím“ designem. Široká horizontální palubní deska zasahuje až ke dveřím, čímž ještě více zvyšuje pocit prostornosti. Optimálně umístěná odkládací plocha pro ruku umožňuje pohodlné ovládání dotykové obrazovky a tlačítek pro rychlý přístup s haptickou odezvou.

Dominantní je dotyková obrazovka s úhlopříčkou 14,6 palce, největší, jaká kdy na palubě vozu Škoda byla instalována. Virtuální kokpit je tvořen displejem s úhlopříčkou 8,8 palce a skvělý výhled na něj zajišťuje nově tvarovaný volant se zploštělou horní i spodní částí. Je tu také Head-up displej s rozšířenou realitou.

Dotyková tlačítka má rovněž nově navržený volant, se zploštělou horní a spodní částí, pro nerušený výhled na přístrojovou desku před řidičem. Ambientní osvětlení osvětluje různé části interiéru, včetně stavu nabíjení, a poskytuje vhodné osvětlení při nastupování a vystupování z vozu. Výplně dveří mají rovněž interaktivní haptické a vizuální prvky. Integrovaná dětská autosedačka je umístěna ve středové konzole, nejbezpečnějším místě ve voze. I díky tomu je koncepce sedmimístného SUV nazývána jako 6+1.

Opěradla předních sedadel jsou vybavena držáky na multimediální zařízení pro cestující ve druhé a třetí řadě. Nachází se zde také integrované batohy.

Prostorný interiér má navíc dvě různé konfigurace. V režimu Jízda jsou všechny ovládací prvky v základní poloze a centrální dotykový displej je otočen vertikálně, aby optimálně zobrazoval důležité informace během jízdy. Režim Relax lze aktivovat při nabíjení nebo při zastávce na odpočinek. Volant a přístrojová deska se posunou dopředu a sedadla v první a druhé řadě se posunou dozadu, aby mohli cestující sedět ještě pohodlněji. Tato varianta má cestujícím nabízet maximální prostor a komfort.

Elektrický pohon

Jak se dalo předem očekávat, je Škoda Vision 7S elektromobil. Využívá přitom koncernovou platformu MEB pro tento druh aut. V útrobách najdeme baterie s kapacitou 89 kWh, které umožňují dojezd více než 600 km v režimu WLTP. Samotné nabíjení může být také velmi rychlé, maximální podporovaný nabíjecí výkon je rovných 200 kW. Velké baterie jsou přitom potřeba, Vision 7S je totiž přes pět metrů dlouhé auto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *