Novinky

Nové Audi A4 (B10) se rýsuje pro rok 2025. Bude to elektromobil

Audi už čile pracuje na nové generaci modelu střední třídy A4, které se interně říká B10. Přestože se o jejím příchodu mluví už léta, ještě si na ní počkáme. Podle posledních zpráv na trh dorazí až v roce 2025. A dost v jiné podobě než je dnešní generace tohoto úspěšného modelu střední třídy, který patří mezi nejžádanější modely značky.

Automobil totiž změní svoji koncepci. Nové Audi A4 totiž bude už výhradně elektromobilem, v rámci nové strategie ingolstadtské automobilky. Ta znamená, že všechna Audi se sudým číslem v názvu budou elektroauta, zatímco modely s lichým číslem v názvu vozy se spalovacím motorem. To ve výsledku znamená, že přímým nástupcem dnešní generace A4 bude nová A5 – nadále dostupná se spalovacími motory. Naopak příští A4 bude spíše konkurentem pro vozy typu BMW i4 nebo Tesla Model 3.

Na auto si přitom ještě nějakou dobu počkáme. Dlouho se mluvilo o tom, že dorazí v roce 2022. Později se zdálo, že dorazí až během roku 2023. Ten se už ale blíží ke konci a nová A4 je pořád daleko. Poslední zprávy naznačují, že se začne prodávat až v roce 2025.

Základem se stane platforma PPE vyvíjená ve spolupráci s Porsche. To znamená supermoderní techniku, včetně možností 800V nabíjení. Baterie umístěné mezi nápravami s kapacitou až 100 kWh půjde údajně dobíjet až výkonem 270 kW stejnosměrným proudem.

K dispozici budou různé deriváty. Základem by mělo být A4 45 E-tron s pohonem zadních kol, v nabídce bude ale i A4 55 E-tron, stejně jako sportovní verze S4 E-tron a zřejmě i vrcholná RS4 E-tron.

Design využije nejnovějších prvků stylu Audi, zřejmě tak naváže na Q6 a větší A6, která bude do budoucna také elektromobilem. To platí také pro interiér, kde by se mohly objevit hned tři obrazovky. Vedle sedanu k dispozici bude také kombi.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *