Volvo EX30 se postupně odhaluje. Co čekat od nového SUV?

Volvo EX30 teaser 2023

Volvo do budoucna věří elektromobilům, na něž se chce postupně přeorientovat. Do roku 2030 hodlá švédská automobilka prodávat jen elektrovozy. Nová generace těchto aut přitom již nastupuje. Jako první debutovalo rodinné Volvo EX90, následovat bude model z opačného konce spektra nabídky. Co už víme o chystaném malém SUV Volvo EX30, které se představí již 7. června 2023?

O příchodu dosud nejmenšího modelu Volvo se spekuluje už několik měsíců, při představení nové EX90 jej přitom nepřímo potvrdilo i samo vedení automobilky. V rámci debutu EX90 se totiž ukázala i silueta zcela nového auta připravovaného pro rok 2023, kterým bylo právě Volvo EX30. Naznačený automobil je rovněž SUV, přičemž přebírá stylistické motivy nového vlajkového SUV. Konkrétně je řeč o vertikálně orientovaných koncových světlech, s obdobnou grafikou.

Design pak naznačily i odhalené patentové snímky, později i oficiální teasery. Na nich se ukázal také interiér, v typickém skandinávském stylu, minimalistický, s 12,3″, vertikálně orientovanou obrazovkou multimediálního systému. Ten využívá bohaté funkce Googlu, Google Assistant, navigaci z Google Maps nebo aplikace z Google Play. Volvo slibuje i množství odkládacích prostorů, včetně nezvykle velkých schránek ve dveřích nebo variabilní schránky mezi předními sedadly.

Elektromobil s délkou 4,3 metru

Jméno Volvo EX30 bylo zpočátku nejisté. Automobilka tento název měla registrovaný, zároveň by logika alfanumerického označení odpovídala připravovanému městskému SUV. Zároveň si však Volvo nechalo registrovat také jméno EX40 nebo XC20, které by rovněž mohly být použity pro malé SUV. V prosinci 2022 však šéf značky Jim Rowan v jednom z rozhovorů o novince mluvil jako o EX30, čímž toto jméno nepřímo potvrdil.

Rowan tehdy rovněž odhalil, že EX30 bude chtít oslovit především mladé zákazníky, a to klidně i řidiče do 20 let. I proto má být auto k dispozici skrze měsíční předplatné, což má mladou generaci Z přilákat.

Základem podle zákulisních zpráv bude platforma Sustainable Experience Architecture (SEA) vyvinutá mateřským Geely, která byla uvedena již ve Smartu #1. Ta by zároveň naznačovala délku novinky okolo 4,3 metru a plánovaná výroba v Číně.

V rámci strategie Volva bude EX30 elektromobil, jak už výrobce oficiálně potvrdil. Baterie zatím neznámé kapacity by měly postačit pro dojezd až 440 km na jedno nabití.

Volvo EX30 se světu představí v létě 2023, na trh ale pravděpodobně vstoupí až rok nato. Pokud půjde skutečně o městské SUV segmentu B, půjde o unikát na trhu. Audi, BMW ani Mercedes takový model nenabízí, Alfa Romeo ho teprve chystá, v podobě malého SUV přezdívaného Brennero.

(vydáno 14.11.2022 19:24, aktualizováno 31.5.2023 18:38)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *