Novinky

Nové Mitsubishi ASX odhaluje motory! Ukáže se ještě v roce 2022

V roce 2022 napjatě čekáme na příchod nového Mitsubishi ASX. Toto kompaktní SUV se na českém trhu stalo neskutečně populární, několik let patřilo mezi nejžádanější SUV v prodeji, a tak je jeho druhá generace napjatě vyhlížena. Ještě si ale na něj počkáme. Nové Mitsubishi ASX je oficiálně potvrzeno na jaro 2023. Představit se světu se však má už letos, konkrétně 20. září 2022.

Podle očekávání Mitsubishi pro nové ASX použije alianční techniku od Renaultu. Základem se totiž stane platforma CMF-B jako třeba u Renaultu Captur. O této možnosti se spekulovalo už delší dobu. Loni na jaře Mitsubishi totiž potvrdilo, že chystá pro evropské trhy hned dva modely využívající techniku od Renaultu. Jedním bude právě nové Mitsubishi ASX, druhé pak podle všeho náhrada za maličký hatchback Space Star.

„Tato pragmatická iniciativa založená na ceně přinese změnu v našich továrnách, v uhlíkové stopě našeho partnera i v evropských ulicích. Tento krásný projekt splňuje očekávání všech partnerů z hlediska designu, regulací a prodeje,“ prohlásil k tehdy oznámenému projektu Luca de Meo, šéf automobilky Renault.

Hybrid i plug-in hybrid

Mitsubishi hovoří o „sesterských modelech“, ASX by každopádně mělo dostat osobitý vzhled, což naznačuje i první zveřejněný snímek. Velikostně podle Mitsubishi bude spadat do samotného středu oblíbeného segmentu kompaktních SUV. Potvrzeno je také nasazení hybridního a plug-in hybridního pohonného ústrojí. Právě na elektrifikovaný pohon se Mitsubishi aktuálně v Evropě zaměřuje.

Konkrétně je pro nové Mitsubishi ASX potvrzený hybrid s atmosférickou šestnáctistovkou, dvěma elektromotory a multimódovou převodovkou. Plug-in využije shodný základ, avšak s větší baterií 10,5 kWh místo 1,3 kWh) a možností jejího dobití ze zásuvky.

Základem každopádně má být přeplňovaný tříválec 1.0 l MPI-T (66 kW) s šestistupňovou manuální převodovkou, který doplní přeplňovaný čtyřválec 1.3 l DI-T ve verzích se 103 kW a 116 kW. Pokud vám to evokuje motory Capturu, máte pravdu, i motorová paleta je důkazem společného základu těchto malých SUV. 

„Obliba kategorie SUV v Evropě neustále roste, a jelikož se plug-in hybridy stávají mainstreamovou záležitostí, jsme připraveni navázat na tyto tradice příští generací modelu ASX. Těšíme se, až našim současným i budoucím zákazníkům nabídneme vysoce konkurenceschopnou novinku v naší modelové
nabídce,“
říká Frank Krol, prezident a generální ředitel Mitsubishi Motors Europe.

Nové Mitsubishi ASX pro rok 2023 by podle současných plánů měl vyrábět právě Renault. Dosud se přitom ASX dováželo z Japonska, díky vlastní technice se o výrobu staralo přímo Mitsubishi.

(vydáno 27. ledna 2022 12:19, naposledy aktualizováno 19. září 2022 16:43)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *