Nový Ford Tourneo Custom přijde v roce 2023. Co o něm víme?

Ford Tourneo a Transit Custom 2023

Ford Tourneo Custom aktuálně patří mezi nejžádanější velkoprostorové vozy na českém trhu, české zákazníky tak jistě bude zajímat zpráva, že automobilka už pracuje na nové generaci této středně velké osobní dodávky, odvozené od užitkového Transitu Custom. Automobilka Ford již oficiálně oznámila, že nová generace středně velkého užitkového modelu Transit Custom se začne vyrábět v první polovině roku 2023. Už nyní však můžeme o novince leccos odhadovat, i díky tomu, že odvozený užitkový model, Ford Transit Custom se už plně odhalil světu. V rychlém sledu by měl následovat právě i nový Ford Tourneo Custom.

Podobu novinky již dříve naznačil první snímek. Nové Tourneo Custom se však na něm ukrývá ve tmě, a tak můžeme odhadovat vlastně jen světelný podpis. Víme tak, že se počítá se světelnou lištou vedoucí přes celou šíři přídě auta. To bude jedna ze změn proti užitkovému transitu. Celková silueta by ale měla být hodně podobná u obou vozů.

Rozsáhlá elektrifikace

Ford přitom potvrdil, že nová generace Tournea Custom bude nově dostupná také ve formě čistě elektrického modelu. Jeho techniku přitom naznačuje již odhalený E-Transit Custom. Ten nabízí výběr mezi dvěma výkonovými verzemi, o výkonu 100 kW nebo 160 kW, a baterie s využitelnou kapacitou 74 kWh, což je technika, kterou by mělo použít také nové E-Tourneo Custom.

Jedná se součást budoucích plánů Fordu. Do roku 2024 představí čtyři nové plně elektrické užitkové modely.

Elektromobil doplní plug-in hybrid, mild-hybrid a konvenční model s výhradně spalovacím motorem. Z velké části přitom zřejmě půjde o motory představené i v odvozeném Transitu Custom. To by znamenalo nejnovější generaci turbodieselů Ford EcoBlue o výkonech 81 kW, 100 kW, 110 kW nebo 125 kW. Transit Plug-in Hybrid pak kombinuje 2,5litrový benzinový motor s Atkinsonovým cyklem s akumulátorem o využitelné kapacitě 11,8 kWh, což je rovněž technika, jíž patrně využije také Tourneo Custom.

Velké plány

Z hlediska pohonů půjde o nejširší řadu v historii Transitu/Tournea Custom. Jedná se o součást plánu Fordu prodávat v Evropě do roku 2030 dvě třetiny dodávek s plug-in hybridním nebo čistě elektrickým pohonem. Stejné deriváty pak nabídne také nástupce VW Transporter, který v rámci aliance Fordu a Volkswagenu využije shodný technický základ jako nový Transit/Tourneo Custom.

„Nová generace Transitu Custom – včetně plně elektrických verzí – posílí Ford na pozici evropské značky užitkových vozidel číslo 1,“ říká Stuart Rowley, prezident evropské divize Fordu.

Produkci všech derivátů nového Transitu Custom bude mít na starosti turecká továrna Ford Otosan ve městě Kocaeli, kde se bude vyrábět také osobní bratr tohoto modelu, Tourneo Custom. V této továrně navíc bude nově vznikat také nástupce Volkswagenu Transporter, a to v rámci strategického partnerství Fordu s touto německou automobilkou.

(vydáno 24. března 2022 8:43, naposledy aktualizováno 19. září 2022 17:02)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *