NovinkyVideo

Kdy používat mlhovky? Video návod, jak na to

Mlhová světla se hlavně během podzimu ukazují jako velký nešvar českých řidičů. Ukazuje se, že mnoho šoférů neumí mlhovky správně používat. Je si toho vědoma i policie, která přiznává, že se jí množí dotazy řidičů, kdy mají mlhovky zapnout, i stížnosti na ostatní šoféry, že svítí špatně. Kdy tedy světla do mlhy správně používat?

Když použít zadní mlhovky a kdy přední?

Ze zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, vyplývá, že zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Naopak přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Z toho vyplývá, že zadní mlhovky jsou za těchto podmínek povinné, naopak přední mlhovky mohou řidiči používat za špatného počasí podle svého uvážení, mlhu si jimi mohou tzv. podsvítit.

Policie přitom zdůrazňuje, že řidič má povinnost sledovat situaci v provozu. Pokud tedy opět vyjede z mlhy nebo hustého deště, má povinnost mlhová světla vypnout. Jinak by totiž oslňoval ostatní účastníky silničního provozu.

Pozor i na další světla

Jen o světlech do mlhy to ale není. Policie připomíná také pravidla o používání denního svícení, respektive potkávacích světel. Ze zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, rovněž vyplývá, že motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla. Výjimkou jsou vozy vybavené světly pro denní svícení, takové mohou mít za dne, respektive za dobrých světelných podmínek, rozsvícená pouze tato světla. Jenže právě u těchto automobilů je potřeba si dávat pozor za zhoršených světelných podmínek. Tzv. denní svícení totiž zpravidla svítí jen vpředu, a tak taková vozidla mohou být za stmívání špatně vidět. Naštěstí přibývá automobilů, které denní svícení mají i vzadu.

Rovněž je potřeba si dávat pozor na automatické spínání potkávacích světel. Ne vždy zafunguje správně, a tak se může stát, že pojedete jen s rozsvíceným denním svícením i za zhoršených světelných podmínek.

Policie z hlediska svícení rovněž připomíná, že by si řidič před zahájením jízdy měl zkontrolovat, zda všechna světla správně svítí. Během toho by si měl i vyzkoušet zapínání světel a dalších ovládacích prvků, zvlášť u aut, s nimiž není seznámen – tedy například při jízdě se služebním vozidlem nebo půjčeným automobilem. V případě je pak potřeba světlomety otřít, aby dobře svítily a opět neoslňovaly ostatní řidiče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *