Zimní sezona pro řidiče bývá specifické období. Mnozí dokonce svá auta zazimují, aby nemuseli jezdit v podmínkách s kluzkými silnicemi a hrozícím sněhem a ledem. Ti, kdo naopak jezdí i v zimě, by se na tyto zimní měsíce měli náležitě přichystat. Poradíme, jak připravit auto na zimu:
- Obujte zimní pneumatiky
- Doplňte kapaliny a výbavu
- Myslete na riziko vybití autobaterie
- Připravte samotné auto
- Připravte na zimu i sebe
Obujte zimní pneumatiky
Přezutí na zimní pneumatiky je nejdůležitější krok přípravy řidiče na zimu. Připomeňme, že zákon 361/2000 Sb. podle paragrafu §40a stanovuje, že řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
- Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
- Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
To v praxi znamená, že zimní obutí musíte nazout opravdu jen v případě, kdy to vyžadují klimatické podmínky. Ošetřeny jsou tak výkyvy počasí, když je tedy venku hezky slunečno i v prosinci, můžete vyrazit i na letních, což se hodí hlavně řidičům, kteří jezdí málo a na zimní pneumatiky ani nechtějí přezouvat. V tomto směru jsou alternativou i tzv. celoroční pneumatiky, u kterých je však nutné zdůraznit, že v ryze zimních podmínkách nefungují tak dobře jako zimní obutí a v letním parnu se zase nevyrovnají letním gumám.
Nutno ale připomenout, že existují úseky, na nichž jsou zimní pneumatiky vyžadovány po celou zimu, a to prostřednictvím značky „zimní výbava“. Zákon zároveň vyžaduje, že zimní pneumatiky musí mít u osobních automobilů do maximální přípustné hmotnosti 3,5 tuny hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm.
Doplňte kapaliny a výbavu
Přezutí pneumatik ale není jediný krok, jak auto na zimu připravit. Klíčové je také dolití kapaliny do ostřikovačů, a to logicky nemrznoucí „zimní“ směs. Čelní skla se v zimním nečasu rychle špiní, a tak jsou ostřikovače ve větším zápřahu. Zimní směs do ostřikovačů pak zajistí, že kapalina v nádržce nezmrzne a dá se tudíž použít. Zároveň přitom zkontrolujte i chladicí kapalinu, zda nepotřebuje též doplnit, aby nedošlo k jejímu zmrznutí. Obvyklá životnost chladicí kapaliny přitom bývá tři roky.
Vhodné je před zimou doplnit také výbavu auta, respektive mít po ruce škrabku či smetáček na očištění vozidla od ledu sněhu. V tomto směru připomínáme, že je nutné očistit také registrační značku vozidla, která musí zůstat viditelná. U starších automobilů se pak hodí mít po ruce odmrazovač zámků, speciální kapalinu pro odmrazení zámků. To abyste pak nemuseli zahřívat klíček zapalovačem, abyste si automobil zvládli odemknout.
Jestli pak jezdíte často na dlouhé trasy, přibalte si v zimě s sebou do auta také teplou deku. Za ni budete rádi, když v zimě někde uvíznete v koloně, v níž budete stát s vypnutým motorem a tudíž bez zapnutého topení. Stejně tak se můžou hodit zimní řetězy, to pokud se chystáte do hor, kde může být na vozovce vysoká vrstva sněhu.
Myslete na riziko vybité baterie
Před zimou je vhodné se také věnovat stavu akumulátoru. Za chladného počasí totiž při startování dostává zabrat, a tak se mlže stát, že jednoho zimního rána zkrátka nenastartujete. Také u novějších autobaterií se tak vyplatí je před sezonou dobít. Případně je vhodné mít u s sebe startovací kabely, to kdybyste s nastartováním potřebovali pomoci vy, nebo váš nešťastný soused.
Zvláštní kapitolou v tomto směru jsou pak elektromobily. Jejich uživatelé by měli myslet na to, že dojezd elektroauta bývá v zimním počasí nižší než za jiných podmínek, a to kvůli energeticky náročnějšímu vytápění kabiny. Test ADACu odhalil, že dojezd elektrovozů bývá v mrazivých podmínkách zhruba o 30 % nižší než jindy, a to i u modelů využívajících tepelné čerpadlo.
Připravte samotné auto na zimu
Před zimou se vyplatí i příprava samotného automobilu na zimu. Gumové části můžete potřít speciální směsí, čímž zamezíte zamrzání dveří. Zkontrolujte stěrače, zda pořád dobře stírají – za zimního psího počasí budete potřebovat, aby fungovaly opravdu dobře.
Automobil se před zimou vyplatí také umýt, což může znít jako zbytečný krok, který však má ve skutečnosti svůj důvod. Při navoskování totiž karoserii lépe ochráníte – lak si snáze poradí s mrazem, pomůže to i odstranit nánosy špíny a bahna, aby se nestaly na podvozku zdrojem vlhkosti a tak i potenciálním místem koroze. Hodit se klidně může i antikorozní nástřik podvozku.
Pečlivým řidičům, kteří přípravu auta na zimu myslí opravdu vážně, pak mohou využít některou ze zimních servisních akcí. Mnohé značky totiž nabízejí speciální zimní prohlídky auta, při nichž zkontrolují vše podstatné. Mimo jiné tak prověří stav akumulátoru, brzd nebo třeba světel.
Připravte na zimu i sebe
Zatím jsme mluvili o tom, jak připravit auto na zimu, nutné je ale podotknout, že na zimu by se měl připravit i sám řidič. Měl by si uvědomit, že se brzy stmívá, a myslet tak více než kdy jindy na to, zda za tmy nejede jen na denní svícení. Rizikové jsou i kluzké vozovky, a tak je v zimě určitě vhodné jezdit pomaleji a s větší rozvahou.