KatalogCorollaToyota

Toyota Corolla Cross XG10 (2020-)

Toyota Corolla Cross je kompaktní crossover japonské značky, který doplnil nabídku modelové řady Corolla v roce 2020. Verze pro Evropu debutovala o rok později, v evropské nabídce značky Corolla Cross doplnila v kategorii kompaktních crossoverů model C-HR, jako praktičtější alternativa k němu. Automobilka věří, že v oblíbeném segmentu kompaktních crossoverů má šanci zaujmout dvěma modely, odlišně koncipovanými. C-HR má lákat na sportovní vizáž, Corolla Cross chce být praktikem, cíleným na rodiny s vyrůstajícími dětmi.

Corolla Cross sice svým jménem a velikostí odpovídá modelové řadě Corolla (konkrétně generaci E210), oproti ostatním karosářským derivátům se však zásadně odlišuje svým designem. Ten zdůrazňuje charakter SUV, ať už drsňáckým výrazem předních partií nebo oplastovanou spodní částí karoserie. Rozvor 2.640 mm odpovídá soudobé Corolle hatchback.

Výrazné změny oproti soudobé generaci Corolly najdeme také uvnitř. Toyota Corolla Cross se představila s tehdy novým digitálním přístrojovým štítem s konfigurovatelnou 12,3″ obrazovkou, využívající nový hardware i software. Na vrchu středového panelu se pak objevila nová obrazovka multimediálního systému s úhlopříčkou 10,5″.

Základem je platforma TNGA ve verzi GA-C pro kompaktní vozy, tedy stejně jako v případě dalších karosářských verzí soudobé Corolly (interně E210). Konkrétně to znamená podvozek tvořený vzpěrami McPherson vpředu a lichoběžníkovou nápravou vzadu.

Výhradně jako hybrid

V Corolle Cross nicméně debutovala pátá generace hybridního ústrojí Toyoty, s kompaktnějšími a lehčími komponenty, stejně jako s převodovkou s nižším třením a lehčími akumulátory, s kapacitou 4,08 Ah. Ústrojí 2.0 Hybrid poskytuje kombinovaný výkon 146 kW. Vedle předokolky bude vůz dostupný také jako čtyřkolka, s dodatečným elektromotorem o výkonu 30,6 kWh na zadní nápravě.

Na začátku roku 2023 dorazila i slabší verze 1.8 Hybrid. I ta využila nejnovější technická řešení, což konkrétně znamená výkon 103 kW. S jiným než hybridním pohonem se přitom na evropských trzích nepočítá. Mimo Evropu se však vůz prodává také s konvenčním pohonem.

Dodávky na evropský trh odstartovaly na podzim roku 2022. Výrobu pro Evropu zajišťuje japonský závod v prefektuře Aiči.

Toyota Corolla Cross: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4460 x 1825 x 1620 x 2640 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 436 litrů
  • Výroba: 2020- (Aiči, Japonsko)

Jeden myslel na “Toyota Corolla Cross XG10 (2020-)

  • První den jsem z Corolly Cross nebyl úplně nadšený. Sice mě potěšila dobrým podvozkem, ale otravoval mě tvrdý plast u pravého kolene a štvalo mě i odhlučnění, navíc za cenu přes 1 milion Kč mi nedávala smysl. Jenže s každým dalším dnem se mi s ní jezdilo líp a líp. Po všech těch extravagantních SUV s futuristickým vzezřením jsem uvítal auto, s nímž splynu s davem. Navíc má vynikající podvozek, přesné řízení a umí jezdit za úžasnou spotřebu. Pokud chcete dobře jezdící auto, které nemá být módním doplňkem, ale dobrým dopravním prostředkem, jste na správné adrese.

    Více na: https://www.wikicars.cz/test-toyota-corolla-cross-premiere-edition-2-0-hybrid-e-cvt-4×4-extremne-usporny-hybrid/

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *