Strong Hybrid: Nové hybridní ústrojí Suzuki se představuje

Suzuki: Strong Hybrid

Suzuki představuje nové hybridní ústrojí. Říká mu Strong Hybrid a debutuje v modelu Vitara. Zatímco hybridní modely Swace (full-hybridní kombi) a Across (plug-in hybridní SUV) vznikly ve spolupráci s Toyotou, jejíž techniku používají, Strong Hybrid vzešel z vlastního vývoje. Na trh bude uveden v roce 2022.

Nový pohonný systém Strong Hybrid od Suzuki spojuje nově vyvinutý spalovací motor v podobě zážehového čtyřválce o objemu 1,5 litru, jeden elektrický motor-generátor (MGU) a samočinnou převodovku (AGS). Dohromady toto ústrojí poskytuje kombinovaný výkon 85 kW s tím, že na čtyřválec připadá výkon 75 kW a na elektromotor 24 kW.

Zajímavostí tohoto řešení je umístění motor-generátoru na výstupní část převodovky AGS. Ta má konstrukci podobnou manuální převodovce, řazení a ovládání spojky však probíhá automaticky. Díky umístění MGU k výstupní hřídeli může elektromotor hladce vykrývat pokles točivého momentu během změny převodu. Při zpomalování účinně přeměňuje kinetickou energii na elektřinu, zatímco spalovací motor je automaticky vypnutý a odpojený od zbytku pohonného ústrojí. Tím se prodlužuje dostupný dojezd v čistě elektrickém režimu.

Právě možnost jízdy na elektřinu znamená, že jde o tzv. full-hybrid. Konkrétně v elektrickém režimu vůz jezdí při popojíždění, při jízdě ustálenou rychlostí a při couvání. Jinak elektromotor pomáhá spalovacímu motoru, na starosti má hladké rozjezdy a živou akceleraci už od nízkých otáček.

Chování systému přitom je možné upravit. Řidič může přepínat mezi jízdními režimy Standard a Eco. V režimu Standard motor-generátor pomáhá spalovacímu motoru při zrychlování, v režimu Eco se v zájmu snížení spotřeby častěji aktivuje jízda v režimu EV.

Nový Strong Hybrid bude v Evropě dostupný během roku 2022. Nejprve se objeví v modelu Vitara, nový S-Cross jej bude následovat. Dostupný přitom bude jak s pohonem předních kol, tak se čtyřkolkou. Později by se mohl objevit i v dalších modelech značky, třeba nové generaci hatchbacku Swift.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *