Suzuki Swift (2024-)

Suzuki Swift Concept 2023

Suzuki Swift patří mezi nejdůležitější modely této japonské značky, malý hatchback navíc je globálním modelem, a tak je každá novinka napjatě očekávaná. Aktuálně se představuje nová generace, která se nyní kompletně odhaluje. Nové Suzuki Swift se ve formě konceptu představilo na podzimní japonské show mobility 2023, krátce na to debutovala i sériová verze. Co o sobě nový Swift prozradil?

Automobil byl podle dřívějších zpráv údajně plánován pro rok 2022, nakonec se však představil až o rok později s tím, že příchod na český trh je očekáván v druhém čtvrtletí 2024.

Suzuki si jako již tradičně pečlivě drželo tajemství o připravovaných novinkách, a tak jsme o novém Swiftu dlouho nic nevěděli. Japonský magazín Best Car nicméně v minulosti hovořil o „nově vyvinuté platformě“. To se potvrdilo, nový technický základ má přispět k vyšší tuhosti a zároveň nižší hmotnosti konstrukce. Podvozek nicméně dostal zesílené příčné stabilizátory a nové tlumiče, které přispívají ke stabilitě a zajišťují přesnější a rychlejší odezvu řízení.

Přepracované útroby mají přispět k nižší spotřebě, čemuž pomůžou také úspornější agregáty. Automobilka potvrdila, že pod kapotou bude pracovat nově vyvinutý, mild-hybridní tříválec o objemu 1,2 litru s interním označením Z12E o výkonu 61 kW. Na japonském trhu bude výhradně dostupný s převodovkou CVT, u nás ale bude dostupný také manuál, podle očekávaní jen pětistupňový. Potvrzen je i pohon všech kol, využívající viskózní spojkou připojující zadní kola v případě prokluzu těch předních.

Evoluce designu

Design naopak prošel jen evoluční změnou, jak poprvé naznačil první zveřejněný snímek konceptu, který sériovému autu už měl hodně blízko. Osobnost Swiftu je dobře patrná na první dobrou, došlo však k úpravě světlometů i masky chladiče. Prakticky zachovány s předchůdcem byly vnější rozměry – rozvor 2.450 mm je totožný – což naznačuje zachování stejného technického základu.

Je to vlastně logické. Současný styl se prokázal jako úspěšný, a tak design nebylo potřeba tolik měnit. Už od třetí generace Swiftu (RS) vyráběné mezi lety 2004 a 2010 tak auto zastává obdobný styl. Vnitřek zůstává jednoduchý, v duchu doby s rozměrnou, 9″ obrazovkou multimediálního systému (dosud 7″). Přístrojový štít si však uchovává analogové budíky.

Opět i jako Swift Sport

Dobrou zprávou pro všechny fanoušky hot hatchů je pak ta, že Suzuki nadále počítá i s vrcholným provedením Swift Sport. Ten by měl debutovat v roce 2024 a měl by si zachovat přeplňovanou benzinovou čtrnáctistovku, byť v přepracované verzi.

Suzuki Swift nové, šesté generace (v minulosti ale jméno nesly i modely známé také jako Cultus, respektive Ignis) se měl podle dřívějších zpráv představit v květnu 2022. K tomu nakonec nedošlo, nakonec se tak potvrdily ty zprávy, které hovořily o debutu až během roku 2023.

Suzuki Swift (2024): Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 3860 x 1695 x 1500 x 2450 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 265 litrů
  • Výroba: 2023-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *