Novinky

Nový Range Rover za rohem. Použije V8 od BMW

Aktuální generace Range Roveru se prodává už od roku 2012, a tak je nejvyšší čas na příchod nástupce. A ten je už doopravdy za rohem. Britská automobilka potvrzuje dřívější zprávy, že nový Range Rover páté generace se představí ještě letos. Konkrétně se novinka odhalí v úterý 26. října v 21:45 středoevropského času. Živý přenos z premiéry bude možné sledovat na YouTube kanálu firmy od 20:45.

Na premiéru napjatě očekávané novinky už lákají první upoutávky. Jak už to tak ale bývá, z nového luxusního SUV toho na nich moc patrné není. Ukazují tak vlastně jen to, že si Range Rover 5 zachová siluetu předchůdců. Uniklé snímky zveřejněné na Instagramu CocheSpias však design odhalují v celé své kráse. Zatímco příď prošla evoluční změnou, zadní část je zcela jiná, s nově řešenými koncovými světly. Dveře pak mají nově výsuvné kliky.

Sama automobilka však zatím o novince moc sdílná není. Šéf Jaguar Land Roveru Thierry Bolloré zatím jen nekonkrétně říká: „Nový Range Rover je skvělým manifestem naší vize vytvořit nejžádanější luxusní vozidla světa. Je to přesvědčivá ukázka průkopnické inovace, která je charakteristickým znakem modelu Range Rover již více než 50 let.“

V8 zůstane, ale v nové podobě

Přesto toho už o novém Range Roveru něco málo víme. Konstrukce bude podle zákulisních zpráv zcela nová. Základem se má stát hliníková architektura MLA Flex, která má zajistit nižší hmotnost a hlavně přizpůsobení se elektrifikovaným pohonným ústrojím. Range Rover 5 totiž jistojistě dorazí jako plug-in hybrid a poprvé v historii také jako elektromobil. Jeho vývoj se nicméně pozdržel, a tak na jeho příchod si budeme muset ještě počkat.

Zajímavé to ale bude také na poli konvenčních motorů, které si Range Rover logicky také uchová – na mnoha cílových trzích ani jiné řešení pořád nechtějí. Šestiválce Ingenium vlastní konstrukce má přitom doplnit zcela nový vidlicový osmiválec. Ten Range Rover nabídne díky spolupráci automobilky s BMW, má jít totiž o 4,4litrovou V8 twin-turbo z mnichovské dílny. Nahradí dosavadní kompresorový osmiválec o objemu pěti litrů, který už si neporadí s přísnými emisními normami.

Range Rover každopádně nadále zůstane luxusním zbožím, které navíc bude muset bojovat s mnohem širší konkurencí než předchůdci. To pořád bude spojovat se skvělými jízdními vlastnostmi v terénu. I nová generace vozu pak dostane dvě provedení, základní a prodloužené. Navíc od něj stále bude odvozen i model Range Rover Sport.

Nový Range Rover páté generace se světu představí ještě tento měsíc, zákazníci si ale na něj ještě počkají. Očekává se, že k prodejcům se dostane až někdy na jaře 2022.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *