Novinky

Kia EV8 se rýsuje. Co nabídne elektrická novinka ve stylu Stingeru?

Kia v rámci expanze svých elektromobilů postupně rozšiřuje nabídku své elektrické rodiny EV. Jednou z chystaných novinek je i model nazvaný Kia EV8. Dorazí v roce 2026, přesto už se o něm rýsují první informace. Co už o něm víme?

Automobil je vyvíjen s interním označením GT1 a podle informací přímo od dobře informovaných korejských médií půjde o vůz ve stylu Stinger. Tento fastback sice byl nepřímo nahrazen crossoverem EV6, chystaný model EV8 ale má mít koncepci Stingeru výrazně blíže. Zároveň má jít o náhradu za u nás nenabízený sedan vyšší střední třídy Kia K8.

Kia EV8 přitom má být pro výrobce nadmíru důležitý, protože využije zcela novou generaci elektrické techniky. Základem se totiž má stát nově vyvinutá koncernová platforma eM, kterou chce Kia a Hyundai nahradit dnes využívanou architekturu E-GMP. Ta má debutovat v chystaném Genesisu GV90 pro rok 2025, hned rok nato ho má využít Kia EV8.

Pořádný výkon

Nová technika bude znamenat některé superlativy. Vůz totiž podle zákulisních zpráv použije baterie s úctyhodnou kapacitou 113,2 kWh, což by byl dosud největší akumulátor kdy použitý v sériovém voze Kia. Cílem toho je zajistit co nejvyšší dojezd na jedno nabití, který by mohl činit až 800 km!

Pohon pak mají u vrcholné verze zajišťovat dva elektromotor o kombinovaném výkonu 450 kW. Ten přední poskytne 200 kW, ten zadní ještě o 50 kW více. Očekává se ale i příchod dostupnějších variant, základní by měla vsadit na jeden, zadní, elektromotor o výkonu 160 kW, střední model využije dva elektromotory, každý po 160 kW, pro pohon všech kol a kombinovaný výkon 320 kW.

Nová Kia EV8 se začne vyrábět v roce 2026, produkci zajistí korejský závod Hwaseong. K debutu by přitom mohlo dojít už v roce 2025. Tehdy bychom se mohli dozvědět vedle designu i přesná technická data nebo české ceny. Kia nicméně řadu EV hodlá rozšířit i směrem dolů, za dveřmi jsou také kompaktní modely známé jako EV3 a EV4.

Foto: vize modelu Kia EV8

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *