Hyundai Inster odhalen. Casper pro Evropu se mění

Hyundai Inster EV 2024

Miniauta jsou v Evropě segmentem, který mnozí výrobci opouštějí. Nevěří jeho obchodnímu potenciálu a mají za to, že na minivozech nevydělají. V automobilce Hyundai ale mají jiný názor, když do Evropy chystají přivézt nového prcka, model Inster. Ten se nyní světu oficiálně odhaluje na autosalonu v korejském Busanu.

Auto se pod označením Hyundai Casper již prodává na domácím korejském trhu, kde hraje roli nejmenšího modelu v nabídce. Oficiální upoutávky nicméně potvrdily dřívější zprávy, že design evropské specifikace bude odlišný, což autu vyneslo i nové jméno. Na evropských trzích se tak nakonec nebude jmenovat Casper, jak se očekávalo, ale Inster.

Dvě verze

Specifické jméno zdůrazňuje také odlišnou techniku v útrobách. Zatímco Casper pohánějí spalovací motory, Inster je elektromobilem. Konkurovat tak má nejdostupnějším elektrovozům na trhu, jako je Dacia Spring nebo Citroën ë-C3.

Zveřejněná technická data přitom vypadají hodně zajímavě, vzhledem k velikosti auta. Inster nabídne dvě sady baterií, základní s kapacitou 42 kWh a větší, s kapacitou 49 kWh. Ty autu přitom mají zajistit dojezd 300 km, respektive až 355 km dle metodiky WLTP na jedno nabití, což v rámci segmentu miniaut nezní špatně. Inster navíc umožní dobíjet akumulátor stejnosměrným proudem až o výkonu 120 kW, díky čemuž se z 10 na 80 % dobije za zhruba 30 minut.

Základní varianta poskytne elektromotor o výkonu 71 kW, ta s větším akumulátorem pak bude naladěna na 85 kW.

Funky styl

Jinak si ale auto zachovává charakter Casperu. To znamená, že jde o čtyřmístné auto s délkou 3.825 mm. I přes stylistické úpravy si zachovává funky styl, s kulatými svítilnami. Koncová světla pak využívají motiv pixelů.

Zatím nejasný je však příchod užitkové varianty Inster Van, jejíž sourozenec se v Koreji prodává. Naopak avizován je příchod verze Inster Cross, což má být varianta více zdůrazňující terénní styl.

Specialitou je pak variabilní interiér. Všechny sedačky lze sklopit, aby posádka mohla v autě přespat. Nechybí pak samozřejmě moderní prvky, např. v podobě dvou 10,25″ obrazovek, pro přístrojový štít a infotainment.

Hyundai Inster se světu představuje na autosalonu v korejském Busanu, který se koná na konci června. Na trh by se měl dostat ještě během roku 2024. Do té doby se tak dozvíme i jeho české ceny. Pohybovat by se mohly okolo částky 550.000 Kč, v západní Evropě se totiž očekává cena okolo 20.000 eur.

Hyundai Inster: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 3825 x 1610 x 1575 x 2580 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 280 litrů
  • Výroba: 2024-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *