Nové Mitsubishi ASX odhaluje motory! Dorazí v roce 2023

Mitsubishi ASX je kompaktní SUV, které se na českém trhu stalo neskutečně populární, několik let patřilo mezi nejžádanější SUV v prodeji. Čas první generace se ale už nachýlil a jeho výroba už skončila. Automobilka však pracuje na nástupci, nějakou dobu si ale na něj počkáme. Nové Mitsubishi ASX je oficiálně potvrzeno na jaro 2023.

Podle očekávání Mitsubishi pro nové ASX použije alianční techniku od Renaultu. Základem se totiž stane platforma CMF-B jako třeba u Renaultu Captur. O této možnosti se spekulovalo už delší dobu. Na jaře 2021 Mitsubishi totiž potvrdilo, že chystá pro evropské trhy hned dva modely využívající techniku od Renaultu. Jedním bude právě nové Mitsubishi ASX, druhé pak podle všeho náhrada za maličký hatchback Space Star.

„Tato pragmatická iniciativa založená na ceně přinese změnu v našich továrnách, v uhlíkové stopě našeho partnera i v evropských ulicích. Tento krásný projekt splňuje očekávání všech partnerů z hlediska designu, regulací a prodeje,“ prohlásil k tehdy oznámenému projektu Luca de Meo, šéf automobilky Renault.

Hybrid i plug-in hybrid

Mitsubishi hovoří o „sesterských modelech“, ASX by každopádně mělo dostat osobitý vzhled, což naznačuje i první zveřejněný snímek. Velikostně podle Mitsubishi bude spadat do samotného středu oblíbeného segmentu kompaktních SUV. Potvrzeno je také nasazení hybridního a plug-in hybridního pohonného ústrojí. Právě na elektrifikovaný pohon se Mitsubishi aktuálně v Evropě zaměřuje.

Konkrétně je potvrzený hybrid s atmosférickou šestnáctistovkou, dvěma elektormotory a multimódovou převodovkou. Plug-in využije shodný základ, avšak s větší baterií 10,5 kWh místo 1,3 kWh) a možností jejího dobití ze zásuvky.

Základem každopádně má být přeplňovaný tříválec 1.0 l MPI-T (66 kW) s šestistupňovou manuální převodovkou, který doplní přeplňovaný čtyřválec 1.3 l DI-T ve verzích se 103 kW a 116 kW. Pokud vám to evokuje motory Capturu, máte pravdu, i motorová paleta je důkazem společného základu těchto malých SUV. 

„Obliba kategorie SUV v Evropě neustále roste, a jelikož se plug-in hybridy stávají mainstreamovou záležitostí, jsme připraveni navázat na tyto tradice
příští generací modelu ASX. Těšíme se, až našim současným i budoucím zákazníkům nabídneme vysoce konkurenceschopnou novinku v naší modelové
nabídce,“
říká Frank Krol, prezident a generální ředitel Mitsubishi Motors Europe.

Nové ASX by podle současných plánů měl vyrábět právě Renault. Dosud se přitom ASX dováželo z Japonska, díky vlastní technice se o výrobu staralo přímo Mitsubishi.

(vydáno 27. ledna 2022 12:19, aktualizováno 9. června 2022 21:25)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.