Mitsubishi ASX II (2022-)

Mitsubishi ASX 2024

Mitsubishi ASX je SUV japonské značky, které v roce 2022 debutovalo ve své druhé generaci. Oproti předchůdci se zásadně změnilo. Zatímco první generace ASX byla kompaktní SUV s vlastní technikou japonské automobilky, druhá generace ASX je městské SUV s technickým základem sdíleným s Renaultem Captur. Mitsubishi ASX druhé generace je speciálně určeno pro Evropu, na trh dorazí v březnu 2023.

Bratr Capturu

Použití alianční techniky od Renaultu bylo dopředu očekáváno, v rámci oznámené užší spolupráce mezi Renaultem a Mitsubishi. Základem je platforma CMF-B z Renaultu Captur. Sdílení techniky je opravdu rozsáhlé, protože nové ASX zvenčí, ani zevnitř svého bratra nezapře. Od výchozího auta se nové ASX liší jen v detailech.

Interiér využívá centrální jednotku zde nazvanou SDA (Smartphone-link Display Audio), která funguje jako základní rozhraní řidiče, palubních systémů a infotainmentu. Jednotka SDA zahrnuje dle verze displej o velikosti 7“, respektive 9,3″ vč. standardního bezdrátového připojování chytrých telefonů. Přístrojový štít je k dispozici dokonce ve třech různých úrovních, od základního analogového systému s vestavěným displejem o velikosti 4,2″ přes nastavitelný 7″ digitální štít střední úrovně až po plně přizpůsobitelný 10″ digitální přístrojový štít, v němž se mohou promítat například pokyny navigace.

„Tato pragmatická iniciativa založená na ceně přinese změnu v našich továrnách, v uhlíkové stopě našeho partnera i v evropských ulicích. Tento krásný projekt splňuje očekávání všech partnerů z hlediska designu, regulací a prodeje,“ prohlásil k tehdy oznámenému projektu Luca de Meo, šéf automobilky Renault. ASX druhé generace později doplní ještě druhý vůz s technikou Renaultu, což bude malý hatchback Mitsubishi Colt využívající základ Clia.

Hybrid i plug-in hybrid

Už dříve bylo potvrzeno nasazení hybridního a plug-in hybridního pohonného ústrojí. Právě na elektrifikovaný pohon se Mitsubishi aktuálně v Evropě zaměřuje.

Konkrétně Mitsubishi ASX druhé generace využívá hybrid s atmosférickou šestnáctistovkou, dvěma elektromotory a multimódovou převodovkou. Plug-in využije shodný základ, avšak s větší baterií 10,5 kWh místo 1,3 kWh) a možností jejího dobití ze zásuvky.

Základem každopádně je přeplňovaný tříválec 1.0 l MPI-T (66 kW) s šestistupňovou manuální převodovkou, který doplňuje přeplňovaný mild-hybridní čtyřválec 1.3 l DI-T. Pokud vám toto evokuje motory Capturu, máte pravdu, motorová paleta je dalším důkazem společného základu těchto malých SUV. 

„Obliba kategorie SUV v Evropě neustále roste, a jelikož se plug-in hybridy stávají mainstreamovou záležitostí, jsme připraveni navázat na tyto tradice příští generací modelu ASX. Těšíme se, až našim současným i budoucím zákazníkům nabídneme vysoce konkurenceschopnou novinku v naší modelové
nabídce,“
říká Frank Krol, prezident a generální ředitel Mitsubishi Motors Europe.

Facelift už v roce 2024

Bratrský Renault Captur se pro rok 2024 dočkal modernizace, a tak ho krátce nato následoval i facelift ASX, které díky tomu bylo inovováno teprve asi rok a půl od příchodu na trh. Stylistické změny přitom nejsou tak velkým překvapením, protože přímo navazují na Captur. ASX pro rok 2024 tak má zcela nově řešenou příď s jinou maskou i světlomety. Třeba nárazník se ale od sourozence liší.

Capturem se modernizované ASX inspirovalo také uvnitř, kde je hlavní úpravou nový infotainment s obrazovkou o úhlopříčce 10,4″ a funkcemi od Google. Digitální přístrojová štít je v závislosti na verzi 7″ nebo 10″.

Nabídka motorů se naopak pro rok 2024 nemění.

Mitsubishi ASX druhé generace vyrábí Renault. Předchozí ASX bylo dováženo z Japonska, díky vlastní technice se o výrobu staralo přímo Mitsubishi.

Mitsubishi ASX: Základní technická data

 • Délka x šířka x výška x rozvor: 4227 x 1797 x 1576 x 2639 mm
 • Objem zavazadlového prostoru: 536 litrů
 • Výroba: 2022- (Valladolid, Španělsko)

3 thoughts on “Mitsubishi ASX II (2022-)

 1. Mitsubishi ASX mohlo být skvělým crossoverem, ale místo toho jde o zajímavé auto, které neví, čím chce být. Pohonné ústrojí a řízení se hodí pro klidné řidiče, ale podvozek je bez nadsázky sportovní. Alespoň u testované verze ASX 1.6 Hybrid (HEV) Instyle. A to je problém. Pokud bych chtěl stylový crossover zaměřený na komfort, šel bych pro Citroën C4, kdybych měl sportovní choutky, skvělou volbou je Ford Puma. Ale pokud vám nevadí tvrdý podvozek a nemáte přes 185 centimetrů, budete nadšení z toho, o jak skvělý hybrid jde.

  Více na: https://www.wikicars.cz/test-mitsubishi-asx-instyle-1-6-hybrid-hev-dokaze-si-obhajit-cenu-827-950-kc/

 2. Mitsubishi ASX 1.6 Hybrid 2024
  Plusy
  štýlový dizajn
  dobrý dosvit predných svetlometov
  posuvné zadné sedadlá
  praktický kufor
  veľmi dobrá ergonómia v interiéri
  príjemne naladený podvozok
  výborne fungujúce asistenčné systémy
  Mínusy
  dráha voliča automatu nesedí s označením jednotlivých polôh
  pomalšie reakcie hybridného systému pri dynamickej jazde

  Více na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *