Novinky

Nová Lancia Ypsilon přijde v roce 2024. Jako hybrid a elektro

Značka Lancia po začlenění do skupiny Stellantis, vzniklé fúzí koncernů PSA a FCA, pracuje na své renesanci. Usilovně vzniká nová generace aut, když se v tuto chvíli počítá se třemi modely. Jedním z nich bude i nová Lancia Ypsilon, která má na trh dorazit v červnu 2024.

Automobil přitom čeká zásadní změna koncepce. Jestliže dnešní Ypsilon i po letech patří mezi nejprodávanější vozy v domovské Itálii, i díky dostupné cenovce, nástupce bude výrazně luxusnější. Lancia totiž do budoucna bude opět hrát roli prémiové značky. Znovu chce být jakýmsi italským Mercedesem, což je filozofie, která má být patrná právě už u nové Ypsilon pro rok 2024. Nadále však půjde o pětidveřové městské auto.

Jiný bude rovněž technický základ. Lancia využije fúze FCA s PSA a pro Ypsilon použije společně sdílenou techniku, a to ve formě platformy CMP pro malá auta (STLA Small dle názvosloví nového koncernu). Ta umožní dále pokročit v elektrifikaci. Dnešní Lancia Ypsilon je dostupná jako mild-hybrid, u nové generace se počítá s bateriovým elektromobilem. V nabídce jej však minimálně zpočátku doplní i blíže nespecifikovaný hybrid. Od roku 2028 však Lancia hodlá prodávat jen elektrovozy. Do té doby tak Ypsilon nabídne výhradně elektropohon.

Moderní prvky

Jiný bude také design. Lancia pracuje na novém stylistickém směru. Na starosti ho má osobně Jean-Pierre Ploué, evropský šéfdesignér koncernu Stellantis, který má k dispozici tým mladých designérů. I to naznačuje, že v rámci Stellantisu má Lancia vysokou prioritu.

Lancia přitom chce využít motivů z minulosti, avšak ztvárněné podle nejnovějších trendů. „Rádi popisujeme Lanciu jako značku „Progresivní klasiky“, kde „klasika“ znamená využití a respektování hodnoty našeho dědictví, zatímco „progresivní“ znamená naši schopnost dívat se do budoucnosti s ambicemi,“ komentuje chystaný styl generální ředitel Lancie Luca Napolitano. Konkrétně se chystané vozy mají inspirovat předními partiemi někdejší Delty a Aurelie, oblou siluetou Aurelie nebo sportovními kulatými koncovými světly 037 či Stratosu. Design má být mužštější než u předchůdce, často oslovujícího ženy.

Těšit se tak můžeme na osobitou masku, která bude podsvícená. Automobil ozdobí nové logo, představené v listopadu 2022 v rámci tzv. Lancia Dne. Inspirací byl znak z roku 1957, prvně uvedený na tehdejším modelu Flaminia. Ve srovnání s mnohými jinými dnešními logy automobilek působí klasicky. Novému stylistickému jazyku výrobce říká Lancia Pu+Ra Design, kombinovat má ryzost (pure) a radikálnost (radical).

Minulostí bude inspirovaný také interiér nové Ypsilon, avšak zdobený nejmodernějšími materiály. Konkrétně Lancia hodlá vsadit na moderní recyklované materiály.

Nová Lancia Ypsilon navíc také vyroste. Automobilka již oznámila, že půjde o městský hatchback kolem délky čtyř metrů. To dnešní provedení je dlouhé 3,84 metru.

Bude i Ypsilon HF

Milou zprávu pak v dubnu oznámil šéf značky Luca Napolitano na představení konceptu Pu+Ra HPE prezentujícícm budoucí stylistický směr značky. Přiznal, že pro rok 2025 je chystána sportovní Lancia Ypsilon HF s výkonem okolo cifry 177 kW. Jaký motor takový výkon poskytne, zatím není jasné. Je však dost pravděpodobně, že půjde o elektromobil, zřejmě s pohonem všech kol.

Model se spalovacím motorem vsadí na nový mild-hybrid s benzinovým tříválcem o objemu 1,2 litru pod kapotou. K dispozici mají být dvě výkonové verze se 74 kW a 100 kW.

Výrobu zajistí španělský závod Zaragoza, kde se vyrábí i Opel Corsa electric a Peugeot e-208 se stejným technickým základem.

Nejen pro Itálii

Důležitou zprávou je pak ta, že nová Lancia Ypsilon už nezůstane vyhrazena domácímu italskému publiku. Lancia počítá s opětovným vstupem na další evropské trhy. Při této opětovné expanzi hodlá vsadit na online prodej, chce ale rovněž mít specializované prodejny v centrech měst. Zatím se konkrétně počítá s německým, francouzským nebo belgickým trhem, třeba se ale časem dočkáme také návratu Lancie na český trh.

Nová Lancia Ypsilon bude první zástupce nové generace aut této italské značky. Pro rok 2026 dorazí nová Lancia Gamma, model s ikonickým označením bude crossover s čistě elektrickým pohonem. V roce 2028 pak přijde nová Lancia Delta, která bude rovněž elektromobilem.

(vydáno 8. dubna 2022 7:28, aktualizováno 31. července 2023 22:36)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *