Nová kompaktní Dacia se rýsuje. Kdy přijde a co čekat?

Dacia Compact Hatch Vision

Dacia patří mezi nejúspěšnější značky na evropských trzích posledních let. Díky obchodním úspěchům mohla postupně expandovat a významně rozšířit svoji nabídku. V expanzi se přitom nechce zastavit ani v následujících letech, kdy Dacia hodlá postupně obsadit i kompaktní segmenty. Po kompaktním SUV Bigster se podle zákulisních zpráv počítá také s tradičnějším kompaktem.

O přípravách nového vozu nižší střední třídy jsme v poslední době slyšeli už několikrát. Španělský web Motor.es chystaný kompaktní hatchback popisuje jako levnější alternativu k Opelu Astra. Jiné zdroje jej popisují jako Sandero kombi. Z různých zdrojů nicméně vyplývá, že nepůjde o žádný crossover či snad SUV, ale typický kompakt, zřejmě ve formě pětidveřového hatchbacku. Cena je zatím neznámá, kompaktní Dacia ale určitě bude patřit mezi nejdostupnější vozy svého segmentu.

Automobil s délkou zhruba 4,3 metru má vyplnit volnou mezeru v nabídce Dacie mezi malým hatchbackem Sandero a rodinným crossoverem Jogger. Má jít přitom o součást plánů rumunské značky postupně expandovat také v segmentu C. Tomu už má blízko Jogger, plnohodnotným zástupcem pak má být kompaktní SUV Bigster chystané pro rok 2024. Poté přijde právě nová kompaktní Dacia, připravovaná údajně pro rok 2026.

Novinka využije nového stylistického směru značky, čímž naváže na Bigster. Moderní design využije světlomety s motivem ležícího písmene ypsilon, které opticky navážou na čelní masku.

Pod kapotou pak očekávejme ty nejmodernější motory, které budou potřeba i v cenově dostupných vozech, kvůli splnění stále přísnějších emisních norem. Očekávejme proto, že nová kompaktní Dacia využije hybridní pohon, možná další evoluci systému uvedeného v Joggeru. K dispozici by měla být i verze na LPG. A vyloučena vlastně dnes už není ani čistě elektrická verze.

Dacia nabídne sedm modelů

Nový kompakt bude dalším rozšířením nabídky Dacie. Ta se původně orientovala výhradně na malé vozy. Po sedanu Logan následoval hatchback Sandero a odvozené Sandero Stepway, malé kombi Logan MCV a SUV na pomezí malé a kompaktní kategorie Duster, který značce přivedl velké úspěchy. Poté dorazily i MPV Lodgy a odvozená dodávka Dokker, ty ale po jedné generaci skončily, kvůli změně zákaznických preferencí a většímu důrazu mateřského Renaultu na užitková vozidla. Místo nich však v roce 2021 dorazil crossover Jogger, který vlastně nahradil i Logan MCV. Ve stejné dorazil i dosud nejmenší model značky a první sériový elektromobil, Spring.

Aktuální nabídka značky tak čítá pět modelů. Spring, Sandero/Sandero Stepway, Logan, Jogger a Duster, které v blízkých letech doplní kompaktní model a Bigster.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *