Novinky

Autosalon Paříž 2022: Těchto 5 novinek nepřehlédněte

Autosalon Paříž se v roce 2022 vrací po čtyřleté pauze. Autoshow pravidelně konaná každé dva roky se naposledy odehrála v roce 2018, před dvěma lety ji zrušila pandemie koronaviru. V roce 2022 se autosalon do Paříže konečně opět vrací, avšak v notně omezené verzi.

Na výstavišti Porte de Versailles se totiž budou prezentovat primárně domácí francouzské značky. Řada někdejších tradičních vystavovatelů bude tentokrát v Paříži chybět, včetně značek koncernu Volkswagen Group. O autosalony byl nižší zájem už před pár lety, což je trend, který pandemie koronaviru jen dále zdůraznila. Ostatně ženevský autosalon, kdysi legendární automobilová výstava, se nebude v Ženevě konat ani v roce 2023. Oficiálně to pořadatelé vysvětlili nadále nejistou dobou, často se ale mluví o nízkém zájmu vystavovatelů.

I přestože se Autosalon Paříž, jedna z nejstarších automobilových výstav na světě, bude v roce 2023 konat v omezeném formátu, stále bude hostit řadu zajímavých novinek. Vybrali jsme pět nejdůležitějších, které byste neměli přehlédnout:

Alpine Alpenglow

Značku Alpine čeká v nejbližších letech zajímavá budoucnost. Výrobce lehoučkého sporťáku A110 totiž zásadně rozšíří modely a kompletně přejde na elektrický pohon. Možný budoucí stylistický směr v Paříži ukáže koncept Alpine Alpenglow, který je zajímavý i z technického hlediska. Využívá totiž vodíkový pohon, který se zároveň spoléhá na spalovací motor.

Jeep Avenger

Jeep léta avizoval příchod dosud nejmenšího modelu. V roce 2022 takový model konečně debutuje, jmenuje se Avenger a právě v Paříži se o něm dozvíme více. Už teď však víme, že nabídne elektrický pohon.

Mercedes-Benz EQE SUV

Mercedes bude patřit mezi těch několik nefrancouzských značek, které se letos v Paříži objeví. Ukáže tam další rozšíření své elektrické řady, tentokrát v podobě modelu EQE SUV. Ten má technikou navázat na již nabízené EQE. Zajímavostí je, že se Mercedes bude prezentovat na samostatné ploše v centru Paříže, v zahradách Museé Rodin.

Peugeot 408

Peugeot rozšiřuje své zastoupení v kompaktní kategorii o model 408. Tentokrát toto jméno ponese elegantní zvýšený fastback, který využívá dnešní módy SUV kupé. Do budoucna dorazí i jako elektrické e-408.

Renault 4

Ve velkém domácí autosalon pojala značka Renault, která si pro něj připravila hned několik novinek. Tou zřejmě nejzajímavější bude koncept chystaného novodobého Renaultu 4, který dorazí ve formě elektrického SUV. Vůbec poprvé pak veřejnost v Paříži spatří Austral, SUV nahrazující nepříliš úspěšný Kadjar.

Nadcházející, již 89. ročník autosalonu v Paříži je naplánován na 17. až 23. října 2022. První den bude vyhrazen novinářům, zbytek dní bude výstava otevřena běžné veřejnosti. Pařížská motorshow 2022, opět pojmenovaná Mondial de l’Auto, se přitom bude konat ve spolupráci s veletrhem Equip Auto zaměřeným na poprodejní služby a další služby mobility. Výsledkem má být společná akce nazvaná Pařížský automobilový týden konaná ve společný termín.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *