KatalogMercedes-Benz

Mercedes-Benz EQE SUV X294 (2022-)

Mercedes-Benz EQE SUV je středně velké SUV s elektrickým pohonem této německé luxusní značky, jehož první generace s interním označením X294 se světu představila v roce 2022. Velikostně jde o alternativu k modelu GLE nabízenému se spalovacími motory. V době premiéry šlo o čtvrtý model postavený na základech platformy EVA druhé generace určené pro elektromobily.

Veřejnost si vůz poprvé oficiálně prohlédla v rámci autosalonu v Paříži v roce 2022, kde byl vystaven na samostatné ploše v centru města, v zahradách Musée Rodin.

Design automobilu nicméně nebyl velkým překvapením, navázal na dřívější modely elektrické rodiny EQ. To konkrétně znamená oblé tvary pro co nejlepší aerodynamiku (součinitel aerodynamického odporu má hodnotu 0,25) nebo koncová světla propojená vodorovnou linkou. Oproti podobně velkému sedanu EQE má pak paradoxně asi o 200 mm kratší rozvor.

Také interiér přímo navazuje na dříve uvedené vozy. Konkrétně je tak i v případě EQE SUV dostupné řešení Hyperscreen s třemi obrazovkami přes šíři palubní desky. Ta před sedadlem spolujezdce je určena přímo pro něj, s dedikovaným menu. Infotainment MBUX lze pak aktualizovat vzduchem, lze i případně dodatečně dokoupit další funkce.

Celkem pět variant, včetně AMG

V době premiéry byl Mercedes-Benz EQE SUV na trh uveden ve třech verzích běžné nabídky.

Základem je provedení EQE 350+ s výkonem 215 kW a pohonem jen zadní nápravy. To EQE 350 4Matic má rovněž 215 kW, avšak poskytovaný dvojicí elektromotorů. Model EQE 500 4Matic pak nabízí rovných 300 kW.

Jsou tu ale i dvě sportovní varianty modelu Mercedes-AMG EQE SUV, což je první elektrické SUV od divize AMG. První se jmenuje EQE 43 4Matic a nabízí výkon 350 kW, druhé je EQE 53 4MATIC+ naladěné na 505 kW. Baterie mají kapacitu 90,6 kWh. Vedle silnějšího pohonného ústrojí AMG verze nabízejí také sportovní vizáž nebo techniku uzpůsobenou sportovní jízdě, ať už podvozek nebo brzdový systém.

Podvozek tvoří čtyřprvkové zavěšení vpředu a nezávislé víceprvkové zavěšení vzadu. Připlatit si lze za vzduchové odpružení se zvýšením světlé výšky o 30 mm v režimu do terénu, případně řízení všech kol, kde se zadní mohou natočit až o 10 stupňů.

Výroba Mercedesu EQE SUV naběhne v prosinci 2022 v americké Tuscaloose. První zákazníci se auta dočkají v první polovině roku 2023.

Mercedes-Benz EQE SUV: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4863 x 1940 x1686 x 3030 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 520 litrů
  • Výroba: 2022- (Tuscaloosa, USA)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *