Toyota v roce 2023: Ve znamení kompaktů

Toyota C-HR Prologue Concept

Toyota jako jeden z největších výrobců světa každý rok představuje hned několik důležitých nových aut. Pro rok 2023 se Toyota zaměří hlavně na novinky z řad kompaktů. Které nové vozy letos představí? O mnohých z nich už leccos víme.

Japonská značka totiž své novinky zpravidla představuje již s předstihem, což platí i pro rok 2023, pro který chystá jak nové generace svých automobilů, tak modernizace těch stávajících.

Nová Corolla i Prius

Začněme právě faceliftem. Modernizací letos projde populární Toyota Corolla. Ta pro rok 2023 v případě verzí hatchback a kombi přezbrojí výhradně na hybridní pohon, vedle osmnáctistovky nadále nabídne i dvoulitr. Oba hybridy však posílí, na 103 kW, respektive na 144 kW. To sedan nadále nabídne výběr mezi 1.8 Hybrid a tříválcem 1.5 Dynamic Force.

Co se týče designu, tak zvenku se ladily jen detaily, jako je mřížka masky, tvar mlhovek nebo nová bi-LED světla pro vyšší verze. Uvnitř se však objeví nový infotainment s 10,5″ obrazovkou s navigací na cloudu, vyšší specifikace pak dostanou i 12,3″ digitální přístrojový štít, s nastavitelnou grafikou. Nezapomeňme pak navíc na to, že od loňského roku je tu i odvozený crossover Toyota Corolla Cross, jehož prodeje se na českém trhu plně rozběhnou také právě v roce 2023.

Na přelomu června a července dorazí také nová Toyota Prius. Ryze hybridní model byl v poslední době na českém trhu spíše na okraji zájmu, s novou generací se to ale může změnit. Pro evropské trhy se Prius páté generace představil jen jako plug- in hybrid, který pro obdobně velkou Corollu dostupný není. Nová generace hybridního systému pohonu přitom znamená dalšího zlepšení jízdního chování plug-in hybridního provedení včetně vyššího výkonu a nižší spotřeby. Spalovací motor 2,0 litru disponuje výkonem 111 kW a spolupracuje s novým elektromotorem o výkonu 120 kW, uloženým u přední nápravy. Maximální systémový výkon pak činí 164 kW. Oproti dosavadnímu plug-in hybridu s maximálním výkonem 90 kW tak nová generace Priusu přinese o poznání dynamičtější zrychlování.

Nové C-HR

Třetí kompaktní novinka Toyoty pak dorazí na závěr roku 2023. Mluvíme tu o nové, druhé generaci SUV-kupé C-HR. Nová Toyota C-HR pro rok 2023 dle zveřejněného konceptu vsadí na ještě odvážnější styl než předchůdce.

Z hlediska pohonů nové C-HR vsadí na hybridy. Očekává se výběr mezi 1,8litrovým a dvoulitrovým hybridem známým z jiných modelů značky. Potvrzen je také příchod plug-in hybridu, s technikou Priusu páté generace. Spekulovaná C-HR Electro nakonec nepřijde, místo ní tu totiž bude chystaná Toyota bZ3X, členka ryze elektrické rodiny bZ (Beyond Zero), která bude o něco větší než nové C-HR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *