WRC 2023 za rohem: Známe kalendář i jezdce na startu

Toyota GR Yaris Rallye1 2022

Sezona 2023 WRC je za rohem, a tak už všichni fanoušci světového šampionátu vyhlížejí, co nás v následujících měsících čeká. Co v roce 2023 v případě WRC očekávat? Které rallye piloty uvidíme na startu? A jak bude vypadat kalendář WRC 2023? Všechno už víme!

Už delší dobu máme nejvíce informací o závodních autech. I v roce 2023 ve WRC bude závodit nová generace hybridních speciálů, konkrétně Ford Puma Rallye1, Hyundai i20 N Rallye 1 a Toyota GR Yaris WRC Rallye1. Výraznější změny očekávejme leda v závodním zbarvení, případně v naladění. Technický základ, v podobě přeplňované šestnáctistovky, akumulátoru s kapacitou 3,9 kWh a 650V elektromotoru o výkonu 100 kW, zůstane zachován.

Jezdci WRC pro rok 2023

Naopak ohledně rallye jezdců pro rok 2023 to byla nějakou dobu velká neznámá. V listopadu se ale většina jezdeckých sestav potvrdila. Změn se přitom odehraje několik. Ott Tänak měl sice platnou smlouvu u Hyundaie, nechal se však slyšet, že nástup do sezony 2023 ještě musí promyslet. To se následně potvrdilo v říjnu, kdy Estonec oznámil, že u Hyundaie končí. Podle zákulisních zpráv si nesedl s týmovým kolegou Thierry Neuvillem, spokojen prý nebyl ani s chováním vozu. Možnosti byly v podstatě dvě, přestup k M-Sportu (Fordu), případně i to, že talentovaného Estonce v roce 2023 na soutěžích WRC neuvidíme, nebo třeba jen ve vybraných podnicích. Nakonec se situace vyřešila tak, že Estonec podepsal smlouvu s M-Sportem, kde v roce 2011 začínal svoji kariéru ve WRC. Ambici má přitom tu nejvyšší, opět vyhrát jezdecký titul.

Ostatně i samo vedení týmu Hyundai tehdy oznámilo, že budoucí jezdeckou sestavu teprve bude řešit. Chtělo vsadit na zkušené jezdce, kteří zajistí konzistentní výsledky. Jistý je už konec mladého Olivera Solberga, který se letos dělil o třetí vůz s Danim Sordo.

Právě Sordo zůstane i nadále na vybrané podniky, o vůz se přitom bude střídat s Irem Craigem Breenem, který přichází od M-Sportu (Fordu). Jedničkou Hyundaie pro sezonu 2023 bude Belgičan Thierry Neuville. Doprovodí jej Esapekka Lappi, který přichází od Toyoty.

Jezdci pro WRC 2023: Přehled

TýmSpeciálJezdci
ToyotaGR Yaris WRC Rallye1Kalle Rovanperä
Elfyn Evans
Takamoto Katsuta/Sébastien Ogier
Hyundaii20 N Rallye 1Thierry Neuville
Esapekka Lappi
Dani Sordo/Craig Breen
M-Sport (Ford)Puma Rallye1Ott Tänak
Pierre-Louis Loubet

„S těmito čtyřmi posádkami máme konkurenceschopnou a zkušenou kombinaci talentů, která podpoří étos a mentalitu týmové práce v celé naší organizaci,“ komentuje sestavu šéf týmu Julien Moncet.

Tradičně nejasná sestava byla dlouho u Fordu. Tänaka každopádně doplní Pierre-Louis Loubet.

Naopak u Toyoty se zásadní změny neočekávaly. Kromě odchodu Lappiho k Hyundaii se u japonské značky ladily jen detaily. Takamoto Katsuta povýšil k hlavnímu týmu, o vůz se bude střídat se Sebastienem Ogierem, s nímž se v sezoně 2022 střídal odcházející Lappi. Nadále pak zůstávají Kalle Rovanperä a Elfyn Evans. Čtvrtý vůz by pak Toyota mohla pronajímat, jak přiznal šéf týmu Jari-Matti Latvala.

Kalendář: WRC míří do ČR

Velkou neznámou dlouho byl kalendář WRC pro rok 2023. Organizátoři měli počítat hned se 14 podniky, nakonec jich ale bude 13. Devět evropských podniků doplní čtyři mimokontinentálních. Mluvilo se totiž opět o podnicích v Keni a Japonsku, stejně jako o soutěžích v Jižní Americe nebo na Středním východu. A to se do velké míry potvrdilo, kalendář WRC pro rok 2023 čítá soutěže v Chile, Mexiku, Keni i Japonsku. Naopak třeba soutěž v Saúdské Arábii nakonec chybí.

Některá česká média pak spekulovaly o možném vzniku nové Středoevropské rallye, která by do budoucna měla ambice být součástí kalendáře WRC, a to třeba už v roce 2023. Jezdit by se přitom měla na území Německa, Rakouska a České republiky. A právě její příchod se opravdu potvrdil, součástí oficiálního kalendáře WRC pro rok 2023 je opravdu soutěž nazvaná Central European Rally, která se pojede na území Rakouska, Německa a České republiky!

Kalendář WRC pro rok 2023

SoutěžTermín
Rallye Monte Carlo19.-22. leden
Rallye Švédsko9.-12. únor
Rallye Mexiko16.-19. březen
Rallye Chorvatsko20.-23. duben
Rallye Portugalsko11.-14. květen
Rallye Sardinie1.-4. červen
Rallye Safari22.-25. červen
Rallye Estonsko20.-23. červenec
Rallye Finsko3.-6. srpen
Rallye Akropolis7.-10. září
Rallye Chile28. září – 1. října
Rallye Střední Evropy26.-29. října
Rallye Japonsko16.-19. listopad

Naopak rallye Velké Británie a Nového Zélandu bohužel v roce 2023 v kalendáři WRC chybějí.

(vydáno 26.10.2022 9:22, aktualizováno 19.01.2023 6:54)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *