WRC 2022: Průběžné výsledky MS v rallye

Letošní sezona světového šampionátu v rallye je v plném proudu. WRC 2022 odstartovalo jako již tradičně Rallye Monte Carlo, která je léta úvodní soutěží tohoto šampionátu, jinak se ale toho hodně změnilo. V letošním ročníku totiž v platnost vstoupila nová technická pravidla, která znamenala příchod nových rallye závodních speciálů. Jak se zatím daří jednotlivým týmům a značkám? Jaké je jejich průběžné pořadí a jaké jsou výsledky dosavadních rallye?

Po třech závodech je v čele průběžného pořadí WRC 2022 nadějný mladíček Kalle Rovanperä závodící v barvách Toyoty. Právě japonská značka pak vede v průběžném pořadí týmů.

Rallye Chorvatsko 2022: Rovanperä utíká soupeřům

Chorvatská rallye je v rámci kalendáře WRC stále relativně novou soutěží, v rámci mistrovství světa se letos jel teprve třetí ročník. A stejně jako loni si s ní nejlépe dokázal poradit finský mladík Kalle Rovanperä, který si díky vítězství v Chorvatsku upevnil svoji pozici v čele průběžného pořadí jezdců. Bylo to pro něj druhé vítězství v řadě.

Rovanperä jezdící v barvách Toyoty držel vedení ve většině soutěže, jen krátce před sebe pustil Otta Tänaka z Hyundaie, aby si svoji pozici vzal rychle zpět. Poslední část soutěže totiž ovlivňoval nečekaný déšť. Tänak byl ale s druhou příčkou určitě spokojen, byly to pro něj letošní první plnohodnotné body. Na Rallye Monte carlo nebodoval a ve Švédsku bral body jen za power stage. Třetí dojel Thierry Neuville rovněž z korejské značky, která část posledního dne soutěže musel absolvovat s poškozeným vozem, po nehodě. Pozici si udržel díky velkému náskoku na Craiga Breena.

Rallye Chorvatsko 2022: Výsledky
1. Rovanperä, Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) 2:48:21,5; 2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20 N Rally1) +4,3; 3. Neuville, Wydaeghe (Bel./Hyundai i20 N Rally1) +2:21,0; 4. Breen, Nagle (Brit./Ford Puma Rally1) +3:07,0; 5. Evans, Martin (Brit./Toyota GR Yaris Rally1) +3:46,0; 6. Katsuta, Johnston (Jap., Irl./Toyota GR Yaris Rally1) +8:08,0; 7. Rossel, Sarreaud (Fr./Citroën C3 Rally2) +10:01,0; 8. Kajetanowicz, Szczepaniak (Pol./Škoda Fabia Rally2 evo) +11:01,2; 9. Lindholm, Hämäläinen (Fin./Škoda Fabia Rally2) +11:11,9; 10. Grjazin, Aleksandrov (Rus./Škoda Fabia Rally2 evo) +11:48,5

Rallye Švédsko 2022: Dvě Toyoty na stupních vítězů

Vítězem Švédské rallye se stal Kalle Rovanperä, který se díky tomu dostal do čela průběžného pořadí letošního ročníku WRC. Tým Toyota navíc ve Švédsku oslavil pódiový double, neboť třetí místo obsadil Rovanperův stájový kolega, Fin Esapekka Lappi, poprvé jedoucí v barvách TGR od roku 2018. Druhý skončil Thierry Neuville ze stáje Hyundai.

Rovanperä se v pátek musel vyrovnat s handicapem prvního vozu na trati (jako nejlépe umístěný jezdec šampionátu), ale v závěru sobotního dne již před svým stájovým kolegou Elfynem Evansem vedl o 8,3 sekundy. Právě Evans nejprve dostal penalizaci 10 sekund, následně bojoval s poruchou hybridního systému a veškeré naděje nakonec zhatila nehoda v důsledku smyku. S technickými potížemi hybridního systému bojoval i Rovanperä, pro vítězství si ale nakonec dojel. V rámci WRC to pro tohoto mladého Fina byla už třetí výhra. „S vozem jsem během první rallye na Monte Carlo trochu bojoval, ale nyní jsem celý víkend za volantem cítil mnohem vyšší jistotu,“ komentoval v cíli.

Rallye Švédsko 2022: Výsledky
1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris GR Rally1) 2:10:44,9; 2. Neuville, Wydaeghe (Bel./Hyundai i20 N Rally1) +22,0; 3. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris GR Rally1) +30,6; 4. Katsuta, Johnston (Jap., Irl./Toyota Yaris GR Rally1) +2:19,4; 5. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Ford Puma Rally1) +3:20,4; 6. Solberg, Edmondson (Švéd., Brit./Hyundai i20 N Rally1) +5:39,4; 7. Mikkelsen, Eriksen (Nor./Škoda Fabia Rally2 evo) +7:11,1; 8. Veiby, Sjaermoen (Nor./Volkswagen Polo Gti R5) +7:34,3; 9. Huttunen, Lukka (Fin./Ford Fiesta R5 MkII) +8:14,2; 10. Kaur, Simm (Est./Volkswagen Polo Gti R5) +8:24,8

Rallye Monte Carlo 2022: Návrat legendy

Ročník WRC 2022 začal již tradiční Rallye Monte Carlo. Mezi jejími účastníky nechyběl legendární Sébastien Loeb, devítinásobný mistr světa WRC, který jen krátce před startem závodil na slavné Rallye Dakar. Legenda WRC přitom na Monte potvrdila svoje kvality. Loeb se totiž stal ve věku 47 let a 331 dnů nejstarším jezdcem v historii, který vyhrál podnik MS. Navíc šlo o prvního vítěze v nové hybridní éře šampionátu. Konkrétně francouzský pilot jel za volantem Fordu Puma Rally1.

Byl to přitom ryze francouzský souboj. Loeb o vítězství bojoval s dalším Sébastienem, Ogierem, který je defacto jeho nástupcem, co do kvalit. Oba přitom letos pojedou jen vybrané podniky, o titul mistra světa tak budou v průběhu ročníku bojovat jiní. Rallye Monte Carlo 2022 ale patřilo jim, o Loebově výhře nakonec rozhodl pomalý defekt jedné z Ogierových pneumatik, který mladšího Francouze zpomalil. Ford navíc získal hned dvě umístění na stupních vítězů. Třetí dojel Craig Breen, s Fordem Puma Rally1.

Velký úspěch pak na letošním Monte zažil český závodník Erik Cais. V celkovém pořadí totiž dojel na skvělé deváté příčce. „Nemám slov. Je to úžasné. Auto fungovalo perfektně celý víkend, takže jsme to zvládli. Je to náš první start na Monte Carlu a hned se nám podařilo pódium (v rámci kategorie, pozn. redakce). Musíme moc poděkovat týmu,“ uvedl Cais po dojetí poslední zkoušky.

Rallye Monte Carlo 2022: Výsledky
1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma Rally1) 3:00:32,8; 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota GR Yaris Rally1) +10,5; 3. Breen, Nagle (Irl./Ford Puma Rally1) +1:39,8; 4. Rovanperä, Haltunen (Fin./Toyota GR Yaris Rally1) +2:16,2; 5. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Ford Puma Rally1) +6:33,4; 6. Neuville, Wydaeghe (Bel./Hyundai i20 N Rally1) +7:42,6; 7. Mikkelsen, Eriksen (Nor./Škoda Fabia Rally2 evo) +11:33,8 ; 8. Katsuta, Johnston (Jap., Irl./Toyota GR Yaris Rally1) +12:24,7; 9. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta Rally2) +12:29,2; 10. Grjazin, Aleksandrov (Rus./Škoda Fabia Rally2 evo) +13:41,3