24 hodin Le Mans 2022 za rohem! Všechny klíčové informace

24 hodin Le Mans: Toyota

Závod 24 hodin v Le Mans 2022 se blíží. Letošní, již 90. ročník tohoto slavného vytrvalostního závodu se koná 11. až 12. června 2022 na okruhu La Sarthe. Největším favoritem je jako v minulých letech Toyota, která se v závodě bude snažit získat páté vítězství v řadě.

Le Mans 2022: Program

90. ročník závodu 24 hodin Le Mans začne v sobotu v 16:00 SEČ, kdy se 62 vozů a 186 jezdců zúčastní podniku, který je léta zlatým hřebem kalendáře vytrvalostních soutěží.

Přípravy na závod ale trvají déle, v Le Mans je živo už celý týden před startem. Začalo se již v neděli 5. června oficiálními testy. Jde o jedinou příležitost v rámci celého roku, kdy mohou účastníci vyzkoušet vozy přímo na okruhu La Sarthe (13.626 metrů), jenž je sám o sobě jedinečnou kombinací veřejných komunikací a stálého soutěžního okruhu.

Zkušenosti získané během testů pak týmy využijí k úpravám a doladění vozů před pětihodinovou cvičnou jízdou a 60minutými kvalifikacemi, naplánovanými na středu. Čtvrteční program obsahuje dalších pět hodin tréninků, mezi něž je vložena 30minutová speciální jízda ‚hyperpole‘ v 8:00 SEČ pro vůbec nejrychlejší vozy, bojující o pole position.

Toyota a ti další

Favorizovaná Toyota nasadí do závodu dvě auta. Opět jde o speciál Toyota GR010 Hybrid vrcholné kategorie Hypercar.

Posádka ve složení Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López s vozem GR010 Hybrid č. 7 má po loňském prvním vítězství na Le Mans v plánu obhajovat titul. Do Francie přijíždí nabitá energií po prvním vítězství v letošní sezóně světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC), které vybojovala počátkem května v dramatickém závodu 6 hodin ve Spa.

Sébastien Buemi a Brendon Hartley (GR010 Hybrid č. 8) jsou pak několikanásobnými vítězi Le Mans se třemi, resp. dvěma tituly. V roce 2022 je jako třetí člen posádky nasazen Ryo Hirakawa, jenž se dvakrát zúčastnil Le Mans v kategorii LMP2, ale v nejvyšší třídě pojede vůbec poprvé.

Ve vrcholné kategorii pojedou ještě speciály značek Alpine a Glickenhaus. Francouzská stáj nasadí jako loni znovu Alpine A480, původně speciál Rebellion R13 pro kategorii LMP2. V druhém případě jde o Glickenhaus 007 LMH, za jehož volantem pojede třeba i Romain Dumas.

Vícero účastníků ve vrcholné kategorii čekejme až na Le Mans 2023. To své speciály nasadí Peugeot, Porsche nebo Ferrari.

Le Mans 2022: Jezdci

Jako každý rok i letos závod 24 hodin Le Mans přivítá množství slavných jmen. O esech Toyoty už řeč byla. Dále musíme zmínit někdejší hvězdu rallye, Sébastiena Ogiera. Ten pojede v kategorii LMP2 v barvách stáje Richard Mille Racing Team, se speciálem Oreca.

Právě v kategorii LMP2 uvidíme i jiné slavné závodníky. Na startovní listině jsou i Felipe Nasr, Robert Kubica nebo Sebastien Bourdais. V kategorii LMGTE Am to zas budou závodník Giancarlo Fisichella nebo herec Michael Fassbender. Český účastník naopak na startu bude tentokrát chybět. Zmínit bychom však měli Slováka Miroslava Konopku v barvách slovenské stáje ARC Bratislava, rovněž s vozem Oreca.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *