Ford se vrací do F1! Díky dohodě s Red Bullem

Sergio Pérez a Ford

Spekulace posledních dní se staly skutečností. Po více než dvou desetiletích se Ford vrací do Formule 1. Slavná americká automobilka a společnost Red Bull Powertrains uzavřely dlouhodobé strategické technické partnerství pro vývoj nové generace hybridní pohonné jednotky, která se bude v F1 používat od sezóny 2026. Red Bull Ford Powertrains bude tak dodávat pohonné jednotky pro týmy Red Bull Racing a AlphaTauri od roku 2026, a to minimálně do roku 2030.

„Ford se spolu s mistry světa, týmem Oracle Red Bull Racing, vrací na vrchol sportovního dění a přináší dlouhou tradici inovací, udržitelnosti a elektrifikace značky Ford na jednu z nejviditelnějších světových scén,“ říká Bill Ford, výkonný předseda představenstva. 

„Jako nezávislý výrobce motorů máme možnost využívat zkušeností výrobce, jako je Ford, což nás staví do dobré pozice vůči konkurenci. Ford je automobilka s bohatou motoristickou historií, která sahá přes celé generace. Od Jima Clarka až po Ayrtona Sennu a Michaela Schumachera, jejich rodokmen mluví sám za sebe. Pro nás jako Red Bull Powertrains je nesmírně vzrušující otevřít další kapitolu této dynastie jako Red Bull Ford,“ doplňuje Christian Horner, šéf a výkonný ředitel týmu Red Bull Racing.

Red Bull přitom měl původně spolupracovat s Porsche, obě firmy se ale nakonec nedohodly. Důvodem byly údajně neshody s rozhodovacími prostory, kdy by automobilka Porsche měla větší pravomoci, než se Red Bullu líbilo. Nakonec tak byla navázána spolupráce s Fordem.

S čím Ford pomůže?

Ford a Red Bull Powertrains budou pracovat na vývoji pohonné jednotky, která bude součástí nových technických předpisů, včetně 350kW elektromotoru a nového spalovacího motoru schopného využívat plně udržitelná paliva. Nová pohonná jednotka bude připravena pro sezónu 2026.

Americká automobilka poskytne technické znalosti ve všech oblastech, kde může být přínosem pro přední tým pořadí mistrovství světa. Oblasti, které budou společně zkoumány, se týkají vývoje spalovacího motoru a klíčového vývoje, jako je technologie bateriových článků a elektromotorů, software pro řízení pohonné jednotky a analytika.

Návrat Fordu do Formule 1 je dalším krokem k rozvoji motoristických aktivit této americké značky. V roce 2026 bude Ford jediným výrobcem, který bude soutěžit v závodních disciplínách od běžných motoristických sportů až po Formuli 1 zahrnující WEC a IMSA, včetně 24 hodin Le Mans s Fordem Mustang GT3, WRC s M-Sport FordPuma Hybrid Rally1, Baja 1000 s Fordem Ranger Raptor a novým Fordem Bronco a NASCAR, NHRA a Supercars s Mustangem. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *