Karel Loprais zemřel. Legendě Dakaru bylo 72 let

Karel Loprais

Přípravy na Rallye Dakar 2022 vrcholí, když motoristický svět zasáhla smutná zpráva. Zemřel Karel Loprais, legenda této slavné soutěže, šestinásobný vítěz Dakaru, kterému se přezdívalo Monsieur Dakar, Pan Dakar. Bylo mu 72 let.

O úmrtí první informovala Česká televize, následně ji potvrdil Lopraisův syn Leo. Mezitím se Lopraisův synovec Aleš chystá na nadcházející ročník Rallye Dakar, který startuje začátkem ledna v Saúdské Arábii.

Karel strávil velkou část svého dětství spolu se svým otcem na dílně, kde vznikala vozidla vlastní konstrukce. Stejnou podobu měly roky školní až do roku 1967, kdy začal pracovat v kopřivnické Tatře na montáži a následně jako zkušební řidič.

Skutečné závodnické začátky Karla Lopraise se datují až se začátkem tatrovácké účasti na Dakaru v roce 1986. V té době byl už zkušeným testovacím jezdcem Tatry a v závodě zúročil léta praktických poznatků s provozem těchto vozidel v extrémních podmínkách. Už při druhé účasti v roce 1987 získal pro Tatru dakarské stříbro a o rok později poprvé vyhrál. Za svoji dakarskou kariéru zvítězil v náročné soutěži celkem šestkrát a v době svého šestého prvenství byl nejúspěšnějším dakarským závodníkem historie.

Výhradně v barvách Tatry

Karel Loprais získal všechna svá dakarská vítězství za volantem kamionu Tatra. Se speciálem jiné značky Karel Loprais na Dakaru nezávodil. To jeho synovec Aleš Loprias, který v úspěšném Lopriasovic klanu pokračuje, aktuálně závodí ve speciálu Praga V4S.

Naposledy se Karel Loprais na Dakaru představil v roce 2006, kdy rallye nedokončil. Následně kariéru ukončil, kvůli zdravotním problémům se zády. Letos si mimochodem připomínal 20 let od posledního triumfu.

Kromě Dakaru se aktivně účastnil i Rallye Paříž-Peking a dubajské Desert Challenge. Rallye Dakar jel celkově v 19 ročnících.

Karel Loprais díky svým úspěchům na Dakaru patřil mezi největší legendy českého motoristického sportu. I proto ostatně v roce 2007 obdržel Zlatý volant za celoživotní přínos motoristickému sportu. O deset let později pak získal medaili za zásluhy. Byl rovněž zvolen českým motoristickým sportovcem století a několikrát získal Zlatý volant ve své kategorii.

Karel Loprais: Největší úspěchy na Rallye Dakar

Vítězství

 • 1988 Karel Loprais / Radek Stachura / Tomáš Mück Tatra
 • 1994 Karel Loprais / Radek Stachura / Josef Kalina Tatra
 • 1995 Karel Loprais / Radek Stachura / Tomáš Tomeček Tatra
 • 1998 Karel Loprais / Radek Stachura / Jan Čermák Tatra
 • 1999 Karel Loprais / Radek Stachura / Josef Kalina Tatra
 • 2001 Karel Loprais / Petr Hamerla / Josef Kalina Tatra

2. místo

 • 1987 Karel Loprais / Radek Stachura / Jaroslav Krpec Tatra
 • 1996 Karel Loprais / Radek Stachura / Tomáš Tomeček Tatra
 • 2000 Karel Loprais / Radek Stachura / Petr Gilar Tatra
 • 2002 Karel Loprais / Petr Hamerla / Josef Kalina Tatra

3. místo

 • 1992 Karel Loprais / Radek Stachura / Josef Kalina Tatra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *