Češi na Rallye Dakar 2022: Tůma slaví, Loprais, Prokop i Michek smutní

Zdeněk Tůma na Rallye Dakar 2022

Letošní ročník Rallye Dakar je za námi. Opět se jej zúčastnili i mnozí Češi, jejich konečné výsledky na Rallye Dakar 2022 však zůstali zpravidla za očekáváním. O největší úspěch se tak postaral jezdec věru nečekaný, Zdeněk Tůma, který mezi čtyřkolkami dojel na skvělé čtvrté příčce. V Česku tradičně nejsledovanější kategorii kamionů byl nakonec nejlepší Martin Macík, který byl celkově sedmý. Naději na lepší výsledky bohužel překazily technické problémy i pověstná smůla.

Zrádná desátá etapa

Dlouho se mezi nejlepšími kamiony držel Aleš Loprais s Pragou V4S, který se v průběžném pořadí držel na skvělém čtvrtém místě, když nestačil jen na favorizované kamiony týmu Kamaz, které letošnímu Dakaru v kategorii kamionů jasně dominovaly. Byla to skvělá jízda vzdávající hold nedávno zesnulému Karlu Lopraisovi, Alešovu strýci. Pak bohužel přišla nešťastná desátá etapa, v níž Loprais na jednom ze skoků zničil servo řízení. Následně tak nemohl zatáčet, a tak v etapě nabral vysokou ztrátu, kterou už nešlo dohnat. Vždyť do bivaku přijížděl dlouho za tmy. Nakonec z toho byla tedy 21. příčka mezi kamiony.

V desáté etapě měl bohužel smůlu také Martin Prokop, který se mezi automobily dlouho držel v nejlepší desítce. Ten musel zase v desáté etapě řešit nejen zánět průdušek, ale hlavně technické potíže, které ho nebývale zdržely. Nakonec tak mezi automobily dojel až 24., jedno místo za druhým Čechem v kategorii kamionů, Miroslavem Zapletalem.

Přestože oba čeští závodníci ztratili svoje šance na dobré umístění až krátce před koncem soutěže, ani jeden z nich nepočítal s tím, že by Rallye Dakar 2022 vzdal. Prokop chtěl dojet kvůli týmu, Loprais jen řešil, zda je vše bezpečné, protože má jako pilot odpovědnost i za svého navigátora a mechanika.

Michek zářil, než si zničil ráfek

Skvěle si vedl i Martin Michek v kategorii motocyklů, který dokonce dokázal bojovat s továrními týmy. Nejprve ho zbrzdila nehoda ještě před startem šesté etapy, kdy měl při přejezdu na start konflikt v běžném provozu, po němž skončil ve svodidlech. S opravou mu tak musel pomáhat Milan Engel. Pak přišla 11. etapa, tedy předposlední, v němž si zase Michek na jednom ze srázů poničil ráfek, což byl definitivní konec nadějí. Svoje kolo mu sice nakonec věnoval jeden z ekvádorských jezdců, šance na dobré umístění ale vešly vniveč. Bylo z toho až 36. místo.

Nejlepší Čech v kategorii motocyklů tak na Rallye Dakar 2022 byl Jan Brabec, který dojel na 23. místě. Radovat se ale může i celkově třicátý Milan Engel. V hodnocení motorkářů jedoucích bez asistence (tzv. Original by Motul) totiž skončil na druhé příčce!

Mezi kamiony nejlepší Macík

Velké naděje před letošním Dakarem se vkládaly do Martina Macíka. V předchozím ročníku bojoval s nejlepšími, letos mu navíc v týmu Big Shock! Racing měl krýt záda Martin Šoltys. Jenže výsledek je nakonec za očekáváním, Macíkovi se letos na Rallye Dakar moc nedařilo. Nakonec je z toho sedmé místo. V kategorii kamionů byl sice Macík z Čechů nejlepší, výsledek se ale rozhodně očekával lepší. Martin Šoltys Rallye Dakar 2022 nakonec bohužel nedokončil. Odstoupit musel po šesté etapě, bolest zad po jednom z nešťastných skoků mu neumožnila jet dále.

Smůlu svým způsobem měla také stáj Buggyra, držící prapor značky Tatra. Do soutěže chtěla nastoupit se dvěma kamiony. Jenže nadějný Téo Calvet si krátce před startem soutěže poranil zápěstí a dostal covid-19, což jeho účast znemožnilo. Stalo se navíc tak na poslední chvíli, že Buggyra už nemohla ani najít za něj náhradu. Ignacio Casale pak sice bojoval, už ve čtvrté etapě mu ale hořel kamion, který se následně musel složitě opravovat, což znamenalo ztrátu, kterou už nešlo dohnat. Zaujala tak epizodka s Martinem Macíkem. Tomu se nelíbil jeden ze soubojů, a tak Casaleho po konci deváté etapy málem fyzicky napadnul, chilského pilota musel bránit sám šéf týmu Buggyra Martin Koloc. V 11. etapě ale Macík následně Casalemu pomohl vyhrabat se z písku, do nějž zapadl.

Nenápadný Tůma vystoupal pořadím

Češi tak nakonec na Rallye Dakar 2022 měli nejlepšího závodníka v dnes už méně sledované kategorii čtyřkolech, kde kdysi zářil Josef Macháček. Na něj svým způsobem navázal Zdeněk Tůma. Ten v průběhu Rallye Dakar stoupal průběžným pořadím, až z toho nakonec bylo skvělé čtvrté místo. Sám to bral jako maximum svých schopnosti, čtyřkolkáře na stupních vítězů osobně bral jezdecky zcela někde jinde.

Rallye Dakar 2022: Konečné výsledky

Motocykly:

1. Sunderland (Brit./KTM) 38:47:30, 2. P. Quintanilla -3:27, 3. Walkner (Rak./KTM) -6:47, …23. J. Brabec -3:12:39, 30. Engel -4:56:41, 36. Michek -6:30:40.

Čtyřkolky: 

1. Giroud (Fr./Yamaha) 50:00:51, …4. Tůma -8:08:47.

Automobily: 

1. al-Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 38:33:03, 2. Loeb, Lurquin -27:46, 3. Rádžhí, Orr (Saúd. Ar., Brit./Toyota) -1:01:13, …23. Zapletal, Sýkora -6:36:11, 24. Prokop, Chytka -6:44:09.

Lehké prototypy: 

1. López Contardo, Latrach Vinagre (Chile/Can-Am) 45:50:51.

SSV: 

1. Austin Jones,Gustavo Gugelmin (USA/Br./Can-Am) 47:22:50.

Kamiony: 

1. Sotnikov 41:37:34, 2. Nikolajev -9:58, 3. Šibalov (Rus./Kamaz) -1:11,11, …7. Macík (ČR/Iveco) -4:44:11, 20. Loprais (ČR/Praga) -34:53:53, 23. Casale (Chile/Tatra) -75:13:27

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *