Autosalon Ženeva se nebude konat ani v roce 2023!

Autosalon Ženeva 2019

Nakonec je vše jinak! Ženevský autosalon se hodlal vrátit v roce 2023, po tříleté pauze způsobené pandemií koronaviru. Organizátoři už dokonce zveřejnili termín konání. Nakonec ale z autosalonu v Ženevě v roce 2023 nic nebude. Jeho pořadatelé v srpnu oznámili, že autoshow se v Ženevě v roce 2023 konat nebude. Místo toho veškeré síly vloží do chystaného prvního ročníku ženevského mezinárodního autosalonu (GIMS) konaného v katarském Dauhá.

„Udělali jsme vše, co bylo v našich silách, abychom zajistili, že budeme moci hostit GIMS 2023 v únoru v Ženevě. Rozšířený formát akce a projekt byly velmi dobře přijaty. Ale nakonec rizika převážila nad příležitostmi,“ vysvětlil rozhodnutí pořadatelů Maurice Turettini, prezident nadace Comité permanent du Salon international de l’automobile de Genève, která se pořádání výstavy stará.

„V těchto nejistých časech není mnoho značek v pozici, aby se zavázalo k účasti na výstavě v Evropě během zimy. Po vyhodnocení všech prvků bylo nadaci jasné, že Salon 2023 se nemůže konat v Ženevě, jak bylo plánováno,“ doplnil generální ředitel autosalonu Sandro Mesquita.

Ženevský autosalon 2023 jen v Kataru

Původním cílem bylo v roce 2023 pořádat pod hlavičkou ženevského mezinárodního autosalonu (GIMS) dvě akce, v únoru přímo v Ženevě, jak bylo až do koronaviru desítky let zvykem, tak v listopadu v katarském Dauhá. Katar se dále otevírá světu a pořadatelé Autosalonu Ženeva díky svým zkušenostem měli pomoci s pořádáním nové katarské autoshow. Nakonec se ale v roce 2023 bude „ženevský autosalon“ konat jen v Kataru.

Hostit ho bude Výstavní a kongresové centrum v Dauhá (DECC), stejně jako další decentralizovaná okolní místa. K dispozici totiž mají být i speciální testovací jízdy pro návštěvníky. Do budoucna se má „katarský ženevský autosalon“ konat každé dva roky. Teoreticky by se tak mohl střídat s originální Ženevou, pokud se ji ještě někdy povede obnovit.

Kdo bude v Dauhá vystavovat?

O vystavovatelích na autosalonu v Dauhá je zatím předčasné spekulovat. Mnohé automobilky už před pandemií koronaviru účast na tradičních autosalonech vzdávaly a i tradiční ženevská autoshow bojovala se zájmem. Nová autoshow tak na jednu stranu může bojovat se zájmem, na druhou stranu může lákat na nepoznané místo konání. Navíc Blízký východ je pořád trh s velkým potenciálem. Minimálně bychom tudíž na autosalonu v Dauhá mohli vidět luxusní výrobce jako Lamborghini, Ferrari nebo Rolls-Royce, pro něž Katar a blízké okolí je velké odbytiště. Podobně by se na katarské autoshow mohly prezentovat i Lexus, Toyota nebo třeba Infiniti.

Nepovedená snaha o návrat

Podle původních plánů se měl ženevský autosalon vrátit na scénu už letos, kvůli nízkému zájmu vystavovatelů však konání bylo zrušeno, respektive odsunuto na další rok. Organizátoři následně na jaře oznámili, že příští autosalon Ženeva se bude konat od 14. do 19. února 2023. Akci mělo opět hostit ženevské výstaviště Palexpo. Mezitím bylo navázáno partnerství s Katarem, kdy pořadatelé ženevského autosalonu měli díky svým zkušenostem pomoci s konáním nové autoshow v Dauhá. Nakonec to ale bude jediná automobilová výstava, kterou budou v roce 2023 pořádat.

Ženevský autosalon byl léta důležitou výstavou, na které automobilky vystavovaly své klíčové novinky. Jubilejní 90. ročník původně naplánovaný na rok 2020 však bohužel musel být zrušen, a to jen pár dnů před jeho zahájením. Důvodem byla tehdy začínající pandemie koronaviru. Organizátoři byli z bezpečnostních důvodů nuceni akci zrušit, na základě tehdy zahájených vládních opatření by se mohla konat jen v omezených podmínkách, na což odmítli přistoupit. Švýcarsko totiž tehdy zakázalo veškeré hromadné akce s účastí nad 1.000 osob.

Autosalon Dauhá 2023: Základní informace

  • Termín konání: listopad 2023
  • Místo konání: Doha Exhibition and Convention Center (DECC)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *