Český trh

Dálniční známky 2022 v ČR: Všechny klíčové informace na jednom místě

Elektronické dálniční známky v České republice pokračují i v roce 2022. Víte, kolik se za ně platí? Kde se dá elektronické mýto koupit? Které dálnice jsou vlastně zpoplatněny? A kdo je od dálničního poplatku osvobozen?

Cena dálniční známky 2022

Ceny za dálniční známky zůstávají i pro rok 2022 pořád stejné. To znamená, že také pro rok 2022 roční dálniční známka v Česku pro osobní automobily do 3,5 tuny stojí 1.500 Kč. Třicetidenní známka přijde na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

Roční dálniční známka přitom nemá pevně stanovenou platnost od prosince roku předcházejícího ledna roku následujícího jako dříve, kupec si totiž může při nákupu zvolit, od kdy má platit. To samé nadále platí i pro známky s kratší dobou platnosti.

I nadále pak ušetří majitelé tzv. eko aut, což jsou vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan. Jejich majitelé zaplatí za užití dálnice poloviční poplatek, tudíž za roční známku dají 750 Kč, za třicetidenní 220 Kč a za desetidenní 155 Kč. Elektřinou poháněné automobily, stejně jako vodíková vozidla a plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km jsou od poplatku zcela osvobozeny. Naopak auta na LPG platí výchozí částku.

Na dálnici lze přitom vyrazit bezprostředně po zakoupení známky. Zákazník totiž k nákupu dostane potvrzení (e-mailové nebo papírové) o nákupu s platností zakoupené známky. Výjimkou je pouze online nákup s platbou přes bankovní převod. V takovém případě platnost začíná až s příchodem potvrzení o uhrazení poplatku.

Platnost každopádně končí vždy v uvedený den ve 23 hodin, 59 minut a 59 sekund. Pokud se pak rozhodnete si koupit známku dopředu (až tři měsíce předem), začíná platit od půlnoci stanoveného dne.

Která auta nemusejí za dálnice platit?

Již zmíněná, elektřinou poháněná auta a plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km patří do skupiny vozidel, která jsou od zpoplatnění českých dálnic osvobozena. Pokud však nemají zvláštní poznávací značku (EL), musejí se jejich majitelé prokázat speciálním vyplněním formulářem, který lze stáhnout na stránkách eDálnice.cz, věnovaných elektronickým dálničním známkám.

Dále do této skupiny patří historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla nebo vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Držitel takového průkazu ale musí být ve vozidle během jízdy přítomen a v případě silniční kontroly se jím prokázat. Za dálnice neplatí ani vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou, případně vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením.

Kde je dálniční známka potřeba?

Dálniční známka i v roce 2022 platí na všech úsecích ohraničených značkami „Dálnice“ a „Konec dálnice.“ Konkrétně jsou vyjmenovány v aktuální vyhlášce ministerstva dopravy. Existují však úseky, které jsou ze zpoplatnění vyjmuty. Typicky jde o obchvaty měst (např. kolem Plzně a Brna, část Pražského okruhu), které jsou vyznačeny dodatkovou tabulkou „Bez časového poplatku,“ případně „Bez časového poplatku a mýtného.“ 

Zpoplatněné dálnice v roce 2022

Kde elektronickou dálniční známku koupit?

Velkou výhodou zavedení elektronických dálničních známek v roce 2021 bylo usnadnění jejich zakoupení. Je možné je koupit online přes internet, a to jak přes počítač, tak prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu. E-shop najdete na stránkách eDálnice.cz. Státní fond dopravní infrastruktury přitom zdůrazňuje, že jde o jediný oficiální e-shop, kde vinětu pořídíte bez dodatečných poplatků. Jiné weby nabízející koupi elektronické známky jsou neoficiální a mohou si účtovat dodatečné poplatky za nákup, s tím, že hrozí riziko ztráty osobních údajů.

Nadále však známky lze koupit také v kamenných prodejnách, prostřednictvím tzv. samoobslužných kioscích. Najdete je na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

Nákup je přitom jednoduchý. V e-shopu vyberete délku platnosti a její začátek, vyplníte poznávací značku vozidla, případně uplatníte nárok na slevu pro tzv. eko vůz, a zaplatíte. Na e-mail vám následně přijde potvrzení o zaplacení. Pokud se přitom při zadávání údajů spletete, lze je ještě během 15 minut opravit. Změnit je lze i v případě, kdy koupíte známku s předstihem, a to po dobu do začátku platnosti, avšak jen jedinkrát. Při objednání můžete též vyplnit kontakt pro zaslání upozornění na končící platnost viněty.

Jak vysoká je pokuta za jízdu bez známky?

V souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek se změnila také forma jejich kontroly. Ta dnes probíhá pomocí speciálních hlídkových vozidel s kamerovým systémem pro rozpoznávání dopravních značek nebo pomocí kontrolních bran. Proto je nutné při nákupu známky správně vyplnit registrační značku vozidla, na nějž se zaplacený poplatek vztahuje. Kontrolu provádí příslušníci Policie ČR nebo Celní správy ČR.

Při jízdě bez zaplaceného poplatku hrozí pokuta ve výši až 20.000 korun

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *