Autosalon Ženeva 2020 zrušen. Prezentace aut proběhnou jinak

Autosalon Ženeva 2019

Ženevský autosalon 2020 se nakonec konat nebude. Chystaný jubilejní 90. ročník musel být jen pár dní před svým zahájením zrušen. Švýcarská vláda kvůli epidemii koronaviru zakázala do poloviny března pořádání všech akcí s více než 1.000 návštěvníky, což se týká i mezinárodní ženevské automobilové výstavy. Pořadatelé tak z důvodu prevence před dalším šířením koronaviru autosalon v pátek oficiálně zrušili.

Ještě v polovině týdne se přitom zdálo, že se autosalon Ženeva 2020 přece jen uskuteční. Navzdory tomu, že se koronavirus objevil ve Švýcarsku, organizátoři trvali na tom, že se výstava rušit nemusí. Jen vystavovatelům doporučili, aby zkontrolovali své zaměstnance, kteří na výstavu míří z oblastí zasažených nákazou, a případně je nechali doma. Výstaviště se také mělo pravidelně kontrolovat a čistit, na místě měli být přítomní i lékaři, kteří měli být proškolení na diagnozování nemoci.

Pak už to šlo ale v rychlém sledu. Vybrané automobilky (primárně z Asie) začaly oznamovat, že na místo z preventivních důvodů dorazí jen nezbytný personál. Zaměstnanci jako PR manažeři měli dokonce zákaz do Ženevy jezdit. Čínský Aiways pak oznámil, že svůj chystaný koncept U6ion nemá jak do Švýcarska dovézt, a tak ho představí jen alternativním způsobem.

Následně přímo ve Švýcarsku přibyly případy nákazy koronavirem, a tak se začaly dále množit hlasy, zda výstavu raději nezrušit. Tisíce lidí na jednom místě z různých koutů světa si přímo říkaly o rychlý nástup počtu nakažených.

A když pak švýcarská vláda zakázala pořádání velkých akcí, bylo jasno. Organizátoři pak zrušení autosalonu v pátek oficiálně oznámili prostřednictvím tiskové konference. Odmítli přitom přesun veletrhu na jiný termín, akce je podle jejich slov natolik velká, že je nemožné ji tak narychlo přesunout na jiný čas. Návštěvníkům, kteří si dopředu koupili lístky, pak slíbili, že jim budou peníze vráceny.

Online prezentace

Automobilky se mezitím začaly připravovat na to, jak své chystané novinky pro Autosalon Ženeva 2020 představit jiným způsobem. Velká část premiér totiž nebude odsunuta, jen se světu představí pouze v digitální formě. Online přenos premiéry svých novinek už oznámili třeba Volkswagen nebo BMW.

V rámci ženevského autosalonu navíc mělo dojít i k vyhlášení výsledků ankety evropské Auto roku 2020. To přímo na výstavišti nakonec skutečně proběhne, jen na místo nebudou přizvaní pozvaní novináři, vyhlášení výsledků tak bude přenášeno online do světa.

Ženevský autosalon 2020: Očekávané premiéry
AiwaysU5, U6ion
Aston MartinDBX, Vantage Roadster
AudiA3 Sportback
BentleyBacalar, Mulsanne 6.75 Edition by Mulliner
BMWi4 Concept, nové hybridy
CupraLeon Competición TCR
FerrariRoma
Fiat500e, 500 Hybrid, Panda Hybrid
HondaCivic Type R facelift, Jazz
Hyundaii20, i30 facelift
KiaSorento
LexusLC 500 kabrio, LF-30 Electrified, UX 300e
Mercedes-BenzGLA, třída E facelift, Vision AVTR
Porsche718 GTS 4.0, 911 Turbo
RenaultMégane 2020, Talisman 2020
SeatLeon
ŠkodaKamiq Scoutline, Octavia RS iV
ToyotaGR Yaris, Yaris, malé SUV
VolkswagenArteon Shooting Brake, Caddy, Golf GTD, Golf GTE, Golf GTI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *