Ženevský autosalon 2022 nakonec nebude! Posouvá se o rok

Autosalon Ženeva 2019

Ženevský autosalon se v uplynulých dvou letech nekonal a nakonec se nebude konat ani v roce 2022. Organizátoři oznámili, že se 90. ročník plánovaný na rok 2022 konat nebude, a to jen krátce poté, co byli oznámení první účastníci. Autosalon Ženeva 2022 se měl konat mezi 17. až 27. únorem 2022.

Z toho ale nic nebude. Vzhledem k celoprůmyslovým problémům souvisejícím s pandemií covid-19 byla nadace Comité permanent du Salon international de l’automobile, jakožto organizátor ženevského mezinárodního autosalonu (GIMS), nucena akci odložit na rok 2023, oznámili organizátoři v tiskové zprávě zveřejněné 7. října 2021.

Rozhodnutí zrušit GIMS 2022 bylo učiněno s ohledem na nejlepší zájmy výrobců automobilů i automobilových fanoušků. Přímé i nepřímé problémy související s probíhající pandemií covid-19 nenechaly organizátorům jinou alternativu, vysvětlují organizátoři. Tvrdí, že v nejisté době by bylo složité tak velkou výstavu pořádat. Návštěvníkům by hrozilo omezené cestování, kvůli setrvávající pandemii koronaviru. Výrobci zase musejí řešit nedostatek komponentů, převážně čipů, a tak jsou jejich starosti jinde.

Nízký zájem

Pravdou ale je, že pořadatelé rovněž bojovali s nízkým zájmem vystavovatelů, právě kvůli těmto potížím. Nedávno totiž vyšlo najevo, že o účast na ženevském autosalonu neměl zájem koncern Stellantis, čítající mnohé tradiční vystavovatelské značky, Citroën, Fiat, Peugeot, Opel a další. Stejně tak měl chybět Ford, který ženevský autosalon vypustil už v minulosti. Chybět mělo i BMW, které chce raději vsadit na domovský autosalon IAA v Mnichově, stejně jako Lamborghini nebo Bentley. Zastoupeno mělo být asi 60 vystavovatelů, méně než ve zlaté éře autoshow.

Bližší podrobnosti teprve měly být zveřejněny, už dopředu však bylo jisté, že nadcházející ročník autosalonu v Ženevě projde evolucí. Organizátoři přesto zdůrazňovali, že automobily nadále zůstanou v centru pozornosti. Z těchto plánů však nakonec sešlo, respektive se posunou o rok. Plány pro ročník chystaný na rok 2022 mají být využity u ženevského autosalonu 2023. Vedle toho organizátoři pracují na novém autosalonu v Kataru, při němž využijí svých zkušenosti s pořádáním autoshow v Ženevě.

Návrat po třech letech

Ženevský autosalon byl léta důležitou výstavou, na které automobilky vystavovaly své klíčové novinky. Na rozdíl od jiných velkých autoshow v Evropě (v Paříži či Frankfurtu) navíc ani tolik nebojoval s nezájmem vystavujících. Jubilejní 90. ročník původně naplánovaný na rok 2020 však bohužel musel být zrušen, a to jen pár dnů před jeho zahájením. Důvodem byla tehdy začínající pandemie koronaviru. Organizátoři byli z bezpečnostních důvodů nuceni akci zrušit, na základě tehdy zahájených vládních opatření by se mohla konat jen v omezených podmínkách, na což odmítli přistoupit. Švýcarsko totiž tehdy zakázalo veškeré hromadné akce s účastí nad 1.000 osob.

Kvůli setrvávající pandemii se nakonec ženevský autosalon nekonal ani v roce 2021. V létě 2020 pořadatelé vysvětlovali, že vystavovatelé potřebují čas, aby se z pandemie koronaviru vzpamatovali. Sami organizátoři ale hlásili finanční potíže. Navíc se mluvilo o tom, že automobilky stejně neměly o ročník 2021 velký zájem. Pořádání takového podniku v těžké době byl dost nejistý, což vzhledem k finančním nákladům na účast na takovém autosalonu automobilky odrazovalo. Dosavadní pandemická situace přitom ukazuje, že by se dost možná Ženeva letos stejně ani konat nemohla. Nakonec to však nevyjde ani v roce 2022. Tak snad už to v roce 2023 bude lepší a ženevské výstaviště opět otevře své dveře milovníkům automobilů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *