Nové Audi A8 přijde v roce 2024. Už víme, co čekat

Audi grandsphere concept 2021: předobraz nové A8

Audi aktuálně pracuje na radikální mezigenerační proměně svých klasických modelů. Jedním z nich bude i nové Audi A8 chystané pro rok 2024. Už tušíme, co od nové generace vlajkové lodi čtyř kruhů čekat. Co už o chystané novince víme?

Podle posledních zpráv nové Audi A8 přijde v roce 2024. Dá se předpokládat, že se mu interně bude říkat D6 v závislosti na předchůdcích. Na trh by nicméně mohlo být uvedeno s obchodním označením Audi A8 e-tron – u nového luxusního sedanu ingolstadtská automobilka počítá s elektrickým pohonem.

Základem bude platforma PPE vyvíjená Audi ve spolupráci s Porsche. Nová architektura je projektována jako vyspělejší alternativa k již široce užívané platformě MEB, která má být určena pro luxusnější a sportovnější vozy. To má konkrétně znamenat, že PPE umožní třeba použití natáčení zadních kol nebo vzduchového odpružení. K dispozici také bude 800V systém umožňující superrychlé dobíjení. Akumulátor bude možné nabíjet až výkonem 270 kW s tím, že nabídne kapacitu 100 kW. To jsou prvky, které můžeme čekat u nové A8 e-tron. Stejně jako Q6 e-tron a A6 e-tron, které na základech PPE budou rovněž postaveny.

Co zůstane z Grandsphere?

Design nového Audi A8 bude vycházet z konceptu Audi Grandsphere prezentovaného v roce 2021, na tehdejším autosalonu IAA. Magazínu Autocar to potvrdil šéfdesignér Audi Marc Lichte: “Grandsphere je velice konkrétní teaser. Není moc daleko od toho, co bude v sérii.”

Grandsphere byl součástí řady sphere naznačující budoucí design značky. Z Audi zaznívají hlasy, že právě Grandsphere, inspirovaný charakterem soukromých tryskáčů, je nejblíže sériové produkci z řady těchto konceptů.

To naznačuje, že se nové Audi A8 promění z klasického sedanu spíše na gran turismo s nízkou siluetou, jehož tvary silně ovlivní snaha o co nejlepší aerodynamiku pro co nejdelší dojezd na jedno nabití. Otázkou však je, zda sériové provedení nebude menší než velkoryse navržený koncept dosahující délky 5.350 mm, což je o něco více než u dnešní prodloužené A8 L. Otázkou je také, nakolik se promění kabina. Interiér Grandsphere byl hodně futuristický, navržený dle metody “digitálního detoxu”.

Uvidíme již brzy, nová generace Audi A8 má být představena v roce 2024, a tak se už v následujících měsících můžeme dočkat prvních detailů o této novince.

Čtěte také:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *