BMW v roce 2023: Nejen ve znamení nové řady 5

BMW 3.0 CSL 2023

Rok 2023 je za rohem, a tak v mnoha případech víme, jaké novinky pro nás automobiloví výrobci chystají. To BMW je v souvislosti se svými auto novinkami pro rok 2023 tajemné, přesto máme dobrou představu, co pro nás v Mnichově chystají.

Oficiálně potvrzené jsou zatím jen příchody dvou novinek divize BMW M, velkého SUV BMW XM a sportovního kupé BMW M2. Oba tyto bavoráky na český trh dorazí v dubnu 2023. Specialitou divize M pro rok 2023 je i limitované BMW 3.0 CSL, unikátu na bázi modelu M4, který na oslavu 50 let divize BMW M vznikne v pouhých 50 exemplářích.

Nové 5-Series

Hlavní novinky roku 2023 se nicméně dočkáme až v létě. To se začne vyrábět napjatě očekávaná nová generace BMW řady 5, s interním označením G60. Jako první dorazí sedan, nové kombi 5 Touring se má začít vyrábět až na jaře 2024.

Očekáváme rozsáhlou elektrifikaci. Mild-hybridů, u nichž spalovací motor doplňuje malý elektromotor, tak přibude, stejně tak očekávejme vícero plug-in hybridů. Ten vrcholný podle všeho nahradí dnešní osmiválcové M550i xDrive. Osmiválec by podle některých zpráv mohl v běžné nabídce řady 5 skončit, což by znamenalo, že se nabídka omezí výhradně na dvoulitrové čtyřválce a třílitrové šestiválce.

Úplnou novinkou bude také odvozené BMW i5. Tento elektromobil vyšší střední třídy má přijít v říjnu 2023.

V Mnichově už také připravují facelift dnešní X5. Začátek výroby se očekává v dubnu, s tím, že k premiéře má dojít v únoru. Očekáváme přitom hlavně rozšířenou paletu elektrifikovaných motorů. Hovoří se o nové verzi xDrive50e s většími bateriemi a silnějším elektromotorem. Uvnitř se pak zřejmě objeví nejnovější verze infotainmentu BMW iDrive 8.

První náhled na Neue Klasse

BMW nicméně v roce 2023 také nechá nahlédnout do své budoucnosti. Pro lednovou přehlídku elektroniky CES v americkém Las Vegas chystá koncept naznačující prvky připravované nové generace elektroaut, tzv. Neue Klasse. „Na veletrhu CES v Las Vegas představíme vizionářský vůz, který podpoří naši digitální odbornost. Budoucnost BMW Group je elektrická, cirkulární a digitální,“ říká k tomu finanční ředitel BMW Nicolas Peter.

Neue Klasse má být nová platforma pro příští generaci aut BMW. Přizpůsobena má být elektrickému pohonu, přičemž použije ty nejnovější prvky, ať už z hlediska techniky v útrobách nebo digitalizace. V sériové produkci se Neue Klasse má objevit v roce 2025. Jméno přitom odkazuje na označení někdejších modelů z let 1962 až 1977.

V roce 2023 se podle všeho také ukáže nová, druhá generace BMW X2 (interně U10), která by se nicméně mohla začít prodávat až rok nato. Tu podle všeho čeká zásadní proměna, špionážní fotografie zamaskovaných prototypů naznačují změnu proporcí. Z crossoveru se má stát typické SUV-kupé. Navíc modely se spalovacími motory dorazí i elektromobil BMW iX2.

Přečtěte si také:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *