Novinky

Ferrari Purosangue je maranellské SUV pro rok 2022. Dostane V12

Také Ferrari nakonec míří do světa SUV, když chystá model nazývaný Purosangue, který hodlá uvést v roce 2022. Konkrétně se představí 13. září 2022. Co už o tomto prvním sériovém SUV z Maranella víme?

SUV jsou stále oblíbenější kategorií i ve světě sportovních značek, a tak Ferrari nezbývá nic jiného, než takový automobil rovněž připravit. Do segmentu přitom míří až dlouho po své konkurenci. Porsche nabízí Cayenne už od roku 2002, Maserati model Levante od roku 2016, Lamborghini Urus je tu od roku 2018 a konečně třeba Aston Martin DBX od roku 2020.

O přípravách SUV maranellské značky se spekulovalo už dlouho, až v roce 2017 však tehdejší šéf Ferrari Sergio Marchionne oznámil, že se něco takového opravdu chystá. O pár měsíců později pak Ferrari tyto práce oficiálně potvrdilo. Už tehdy přitom naznačilo, že takový model dorazí v roce 2022. Na jaře 2021 pak tuto informaci předseda správní rady automobilky John Elkann zopakoval.

Příchod Ferrari Purosangue v roce 2022 potvrdila i finanční zpráva zveřejněná v únoru téhož roku. Tehdy automobilky rovněž přiznala, že první zákazníci se auta dočkají až v roce 2023. Na vozy maranellské značky se zkrátka čeká…

Čistá krev

Od doby oficiálního potvrzení Ferrari SUV nazývá Purosangue, což je v italštině výraz pro „čistá krev“. I to naznačuje, že automobilka bude chtít zdůraznit vlastnosti typické pro Ferrari. Ostatně samo vedení se novinku zdráhá označit vyloženě za SUV. Místo toho jí říká Ferrari Utility Vehicle (FUV), tedy užitkové vozidlo Ferrari. Zřejmě tedy bude mít blízko crossoverům. Interně se mu každopádně říká Ferrari F16X.

Technické informace o Ferrari Purosangue na veřejnost pronikají jen pomalu. V roce 2018 automobilka uvedla, že jeho základem bude nově vyvinutá platforma pro vozy s motorem vpředu (za přední nápravou) a převodovkou vzadu. Půjde tedy o vůz s koncepcí nazývanou transaxle. Samotné testovací muly pak využívají díly z Maserati Levante, to však přímo nemá dokazovat nějakou technickou spojitost. Maranellská novinka každopádně nemá být tak velká jako třeba 5,1 metru dlouhé Lamborghini Urus. Velikostně by se tak měla vejít do pěti metrů. Oproti jiným SUV pak působí nižší, bližší konvenčním modelům. I to naznačuje koncepci blízkou crossoverům.

Konstruktéři pak zdůrazňují, že Purosangue bude pravověrným Ferrari, jezdícím jako správné sportovní auto.

V útrobách dvanáctiválec

Co se týče pohonu, byla to dlouho velká neznámá. Základem se každopádně stane platforma sdílená s modelem Roma – Ferrari do budoucna počítá s dvěma platformami, jednou pro vozy s motorem vpředu a druhou pro vozy s motorem uprostřed. Navíc zvládá pojmout jak šestiválcové agregáty, tak osmiválcové i dvanáctiválcové, stejně jako plug-in hybridní pohon. I proto dlouho nebyl vyloučen žádný motor pod kapotou Purosangue.

Až v květnu 2022 generální ředitel Ferrari Benedetto Vigna přiznal, že chystané SUV použije vidlicový dvanáctiválec. Automobilka podle jeho slov zkoušela různé možnosti, V12 se ale pro Purosangue ukázala jako nejvhodnější, pro její výkon a jízdní schopnosti. Vigna nicméně nekomentoval, zda se vůz do budoucna nedočká i dalších motorových variant.

Použitá architektura je přizpůsobena i pohonu všech kol a hybridnímu pohonu, což jsou prvky, které od Ferrari Purosangue můžeme očekávat. Ostatně čtyřkolka se k vozu kategorie SUV odjakživa hodí, novinka má navíc v rámci nabídky značky nepřímo nahradit gran turismo GTC4Lusso, které nabízelo pohon obou náprav. Jeho výroba byla ukončena v roce 2020, právě v rámci příprav nového SUV.

Není každopádně jisté, zda SUV využije stejnou koncepci čtyřkolky jako GTC4Lusso, využívající netradiční řešení pohonu se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku pro pohon zadních kol a s dvoustupňovou převodovkou pro pohon předních. Reálnou možností je totiž i použití elektromotoru pro pohon předních kol.

SUV jako typické Ferrari

Zajímavostí přitom je, že šéfdesignér automobilky Flavio Manzoni v roce 2019 uvedl, že nejprve vznikal design auta a až jemu se poté přizpůsobovala použitá technika. I díky tomu mají být zajištěny charakteristické křivky Ferrari. Řešení přídě naznačil snímek zveřejněný na sociálních sítích Ferrari v březnu 2022. Kabina bude čtyřmístná, přičemž návrháři dlouho řešili, jak ji navrhnout, aby byla pohodlná a zároveň pořád nabízela skvělý posaz za volantem.

Ferrari Purosangue je jedno z nejvíce očekávaných automobilů nejbližších let, právě proto, že půjde o první SUV z Maranella. Už se ale objevují zprávy, že Purosangue (stále není jisté, že toto označení sériové auto skutečně použije) bude sice první, ale rozhodně ne poslední SUV se vzpínajícím se hřebcem ve znaku. Nechme se tak překvapit, co nám příští léta přinesou!

(vydáno 25. dubna 2021 07:52, naposledy aktualizováno 7. září 2022 20:33)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *