Nová Honda Civic Type R se ukáže v červenci 2022. Co od ní čekat?

Honda Civic Type R prototype 2022

Honda letos plánuje na evropské trhy uvést novou, již jedenáctou generaci oblíbeného kompaktního modelu Civic, která se již jinde ve světě prodává. Součástí nabídky opět bude i vrcholné provedení Type R. Právě nová Honda Civic Type R už potvrzuje datum své premiéry, odehraje se už 21. července 2022. Co už o ní víme?

Už dobrou představu máme o designu novinky, díky průběžně zveřejňovaným upoutávkám. Tvary budou vycházet ze spíše konzervativně pojatého výchozího modelu, který však ozdobí sportovní detaily, jako třeba výrazný spoiler na zádi nebo trojitá koncovka výfuku. Opět bude vůz k dispozici výhradně jako hatchback.

Naopak o technice v útrobách toho zatím moc nevíme. Jistotou je naopak podle očekávání zachování pohonu jen předních kol. To oficiálně potvrdila sama Honda, když oznámila, že se nový Civic Type R stal nejrychlejší předokolkou na okruhu Suzuka. S časem 2:23,1 byl mimochodem asi o sekundu rychlejší než předchůdce.

Stejné ambice pak vůz bude nepochybně mít i na Severní smyčce Nürburgringu. Tam už prototyp také jezdil, jak ukazuje nově zveřejněné video:

Co se však týče samotného pohonného ústrojí, je to velká neznámá. Nejčastěji se každopádně spekuluje o nasazení evoluce dosavadního turbodmychadlem přeplňovaného čtyřválce o objemu dvou litrů, s ještě vyšším výkonem. Kombinovaný bude znovu s šestistupňovou manuální převodovkou. Stále vyloučena ale není nějaká forma elektrifikace, třeba v podobě mild-hybridu.

Nová Honda Civic Type R se světu ukáže v létě 2022. Konkrétně bylo k vidění na akci NTT IndyCar Series v americkém Ohiu, a to od 1. do 3. července. V té době se však ukázal jen maskovaný prototyp. K celkovému odhalení dojde až 21. července 2022. Na zahájení prodeje si ale i tak ještě počkáme, nová Honda Civic Type R se totiž v Evropě začne prodávat až počátkem roku 2023.

(Vydáno 4. května 2022 8:19, aktualizováno 12. července 2022 20:56)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *