Volkswagen ID.Aero se rýsuje. Elektrický Passat přijde v roce 2023

Volkswagen ID.Space Vizzion Concept 2019

Volkswagen se do budoucna hodlá postupně přeorientovat primárně na výrobu elektromobilů. S tím logicky souvisí i další rozšíření jeho elektrické řady ID. Vedle velkoprostorového ID.Buzz evokujícího někdejší Typ 2 nebo obytného ID.California je v plánu také elektrovůz střední třídy. Tento „elektrický Volkswagen Passat“ dorazí v roce 2023, říká se mu ID.Aero, případně ID.6 nebo ID.7.

Přijde sedan i kombi?

Poprvé se o příchodu takového automobilu začalo mluvit v roce 2018, kdy na tehdejším ženevském autosalonu debutoval koncept ID.Vizzion, vize prémiového elektromobilu budoucnosti. Spekulace se následně potvrdily o rok později, kdy Volkswagen oficiálně potvrdil, že mezi vozy tehdy teprve připravované elektrické rodiny ID. bude právě i model vycházející z konceptu ID.Vizzion. Dorazit měl podle tehdejších plánů v roce 2022.

Jenže svět ovlivnila pandemie koronaviru, Volkswagen musel přehodnotit své budoucí plány a strategii uvádění jednotlivých novinek, a tak se uvedení sériové verze ID.Vizzion přesunulo na rok 2023. Navíc automobilu nově začalo říkat Volkswagen ID.Aero, což naznačuje jeho obchodní označení. Byť stále není vyloučeno, že se bude jmenovat třeba ID.7 nebo dokonce ID.6. Takové označení sice v Číně již nese SUV (respektive ID.6 GTX a ID.6 Crozz podle lokálního výrobce), jinde ve světě by ale takové jméno klidně mohl nést jiný model. Nebylo by to poprvé…

Mezitím navíc v roce 2019 debutoval Volkswagen ID.Space Vizzion, který naznačil, že sedan střední třídy s elektrickým pohonem není jedinou možností, doplnit by ho měl i stejně velký kombík.

Koncepty naznačily nejen techniku

Právě oba koncepty podle všeho naznačují vzhled připravované novinky. Vedle zevnějšku to patrně bude i ztvárnění kabiny, a to hlavně v případě pozdějšího ID.Space Vizzion, který byl obecně ztvárněn realističtěji. Ten využil obří 15,6″ obrazovky na vrchu středového panelu, což je něco, co se u sériového auta jistě nabízí. Stejně jako spíše menší digitální přístrojový štít nebo head-up displej s rozšířenou realitou, což jsou prvky známé již třeba z ID.3.

To samé se zřejmě týká také rozměrů. ID.Space Vizzion je mimochodem 4.958 mm dlouhým, 1.897 mm širokým a 1.529 mm vysokým autem, s rozvorem 2.965 mm, což jsou velice realistická čísla i pro sériový automobil.

Základem VW ID.Aero každopádně bude modulární platforma MEB známá již z koncernových kompaktních elektromobilů. Základem tudíž bude pohon zadní nápravy, architektura umožňuje ale i zástavbu pohonu všech kol, díky jednomu elektromotoru u každé nápravy.

Konkrétně ID.Vizzion i ID.Space Vizzion něco takového naznačily, v případě druhého mělo takové ústrojí dokonce kombinovaný výkon 250 kW. Zda se takové síly v sérii skutečně dočkáme, zatím nevíme, máme však díky tomu představu, nad jakými parametry Volkswagen uvažuje. To samé platí také pro baterie. ID.Vizzion vsadil dokonce na lithium-iontové baterie s neuvěřitelnou kapacitou 111 kWh. Toho se však s velkou pravděpodobností nedočkáme (nebo jen u vrcholné verze), reálnější sérii jsou baterie s kapacitou 85 kWh ID.Space Vizzion. Konceptu zajistily dojezd 590 km, což je nepochybně číslo, kterého by Volkswagen rád dosáhl i v sérii. Dobíjet je půjde stejnosměrným proudem o výkonu až 150 kW.

Passat nenahradí, co ale Arteon?

Volkswagen ID.Aero se má začít vyrábět v roce 2023, v továrně v německém Emdenu, která se už dnes orientuje na produkci modelů střední třídy. Jestliže dnes jde o modely se spalovacím motorem (Passat a Arteon), do budoucna se závod Emden přeorientuje výhradně na produkci elektromobilů. Vedle ID.Aero se tu bude vyrábět také SUV ID.4, a to už od roku 2022. Naopak výroba Passatu se v rámci příchodu nové generace (B9) přesune do závod v Bratislavě.

Nový Volkswagen ID.Aero totiž bude alternativou k Passatu, který se ani v nové generaci elektrické verze nedočká – právě pro vytvoření dostatečného prostoru pro nový elektromobil střední třídy. Na druhou stranu není vyloučeno, že právě ID.Aero bude náhradou za dnešní Arteon. Nabízelo by se totiž, že převezme jeho charakter vlajkové lodi běžné nabídky značky, stejně jako nízkou karoserii, která se pro elektromobil hodí, pro zajištění delšího dojezdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *