Tohle BMW umí změnit barvu. Jak funguje speciální technologie E Ink?

BMW iX Flow E Ink CES 2022

Automobilka BMW na veletrhu spotřebitelské elektroniky CES 2022 v americkém Las Vegas představuje nezvyklý koncept jak z budoucnosti. Jmenuje se BMW iX Flow a umí změnit barvu své karoserie! Umožňuje to technologie nazvaná E Ink.

„Digitální zážitky se v budoucnu nebudou omezovat pouze na displeje. Bude docházet ke stále většímu prolínání reality a virtuálního světa. S BMW iX Flow oživujeme karoserii automobilu,“ říká k myšlence Frank Weber, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj.

Plynulé změny barev umožňuje speciálně vyvinutý polep karoserie, který je přesně přizpůsoben konturám vozu. Elektroforéza umožňuje na základě změny elektrického napětí vynést na povrch různé barevné pigmenty, které způsobí požadovanou změnu výsledné barvy. Technologie pochází od společnosti E Ink, která ji zatím využívala u displejů používaných v elektronických čtečkách. Konkrétně povrchová úprava karoserie BMW iX Flow s technologií E Ink obsahuje mnoho milionů mikrokapslí o průměru odpovídajícím tloušťce lidského vlasu. Každá z těchto mikrokapslí obsahuje záporně nabité bílé a kladně nabité černé pigmenty. Podle stimulace elektrickým magnetickým polem se přesunou na povrch těchto mikrokapslí buď bílé, nebo černé pigmenty, které dodají karoserii požadovaný odstín.

Technologie E Ink podle automobilky otevírá zcela nové možnosti změny vzhledu automobilu podle estetických preferencí řidiče, podmínek prostředí nebo dokonce podle konkrétní požadované funkce. Tato technologie nabízí velmi rozsáhlé možnosti pro personalizaci vnějšího designu. Právě ty demonstruje představené BMW iX Flow využívající technologii E Ink. Na tomto základě BMW Group provádí vývoj této technologie tak, aby bylo možné zažít novou formu personalizace, a to jak exteriéru, tak i interiéru budoucích sériových vozů.

E Ink je nejen stylový, ale i praktický

Proměnná barva karoserie přitom může přispět nejen k pohodě v interiéru, ale i k celkové hospodárnosti vozu, a to na základě využití různé odrazivosti a absorpci slunečního záření v závislosti na barvě. Bílý povrch odráží mnohem více slunečního světla než černý. Z toho vyplývá, že zahřívání vozidla a prostoru pro cestující v důsledku silného slunečního záření a vysokých venkovních teplot lze snížit změnou barvy exteriéru na světlou. Za chladnějšího počasí naopak tmavý vnější plášť pomůže vozidlu absorbovat znatelně více tepla ze slunečního záření.

V obou případech může cílená změna barvy přispět ke snížení energie potřebné pro chlazení nebo naopak vytápění vozidla, což v konečném důsledku snižuje spotřebu paliva nebo elektřiny. U čistě elektrických vozů tak může změna barvy podle počasí přispět i k prodloužení dojezdu. V interiéru by tato technologie mohla například zabránit přílišnému zahřívání povrchu přístrojové desky.

Technologie E Ink je přitom sama o sobě energeticky velmi účinná. Na rozdíl od displejů nebo projektorů elektroforéza nepotřebuje absolutně žádnou energii k udržení zvoleného barevného stavu. Elektrický proud je potřeba jen krátkodobě pro samotnou změnu barvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *