Novinky

Nové BMW X2 pro rok 2023 odhaleno. Prošlo zásadní změnou

BMW X2 patří mezi nejmladší modely mnichovské značky, jedná se v generaci F39 o kompaktní crossover, který je z hlediska délky nejmenší zástupce řady X. Prodává se od roku 2017, což v automobilovém světě znamená jediné, je nejvyšší čas na příchod nástupce. A právě ten se nyní představuje. Nové BMW X2 druhé generace pro rok 2023 se přitom dočkalo zásadní proměny.

Nová X2 s interním označením U10 se totiž z kompaktního crossoveru proměnilo v kompaktní SUV-kupé. Naznačily to nejprve špionážní fotografie a videa zamaskovaných prototypů tohoto automobilu, aby to následně potvrdil i první teaser.

Odhalené fotografie odhaleného auta pak definitivně dokázaly, že jde o zmenšenou verzi modelu X6. Po jejím vzoru je tu třeba možnost podsvícené masky. Zajímavostí je v tomto směru fakt, že podle zákulisních zpráv BMW už do budoucna nepočítá se středně velkým SUV-kupé X4, které podle všeho nahradí elektromobil iX4. Je tu však ještě menší verze, v podobě BMW X2 druhé generace, která by tak do určité míry mohla být náhradou za model X4.

Sama automobilka tvrdí, že X2 je první prémiové SUV kupé své kategorie. Oproti předchůdci nicméně vůz značně narostl všemi směry, je o 200 mm delší, 21 mm širší a 64 mm vyšší, což se mělo pozitivně podepsat na vnitřním prostoru.

Co se týče techniky, zůstává model X2 nadále odvozen od SUV X1, tentokrát však logicky od nejnovější generace, s interním označením U11. Nakonec se to však tolik nepodepsalo na vnějším vzhledu. Příď je jinak řešená, s ledvinkami spíše připomínajícími extravagantní BMW XM. Uvnitř však podobnosti s X1 najdeme, hlavně z hlediska použití prohnuté dotykové obrazovky infotainmentu na vrchu středového panelu.

Spalovací motory, sportovní verze i elektrická iX2

Právě nová X1 předem naznačila nabídku motorů i pro novou X2. Už dopředu byl potvrzen příchod elektromobilu BMW iX2, v rámci rozšiřování nabídky takových aut mnichovské značky. Nakonec skutečně jde o variantu xDrive30 s dvěma elektromotory o kombinovaném výkonu 230 kW. Dojezd pak činí až 449 km dle metodiky WLTP.

Vedle toho tu jsou také spalovací motor. Verze sDrive20 je benzinový mild-hybridní tříválec o kombinovaném výkonu 125 kW, sDrive18d zase dvoulitrový čtyřválcový turbodiesel s výkonem 110 kW.

Na vrcholu nabídky spalovacích motorů pak stojí varianta BMW X2 M35i xDrive. Tu pohání dvoulitrový benzinový čtyřválec o výkonu 221 kW. Všechny jednotky jsou přitom standardně spárovány se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou.

Nabídka motorizací se přitom patrně do budoucna dále rozšíří. Očekává se příchod silnějšího turbodieselu, stejně jako benzinového dvoulitru xDrive23i nebo plug-in hybridu.

BMW X2 druhé generace U10 se začne sériově vyrábět na konci roku, což vysvětluje plánovaný příchod na trh až během března 2024. Výrobu zajistí německý závod v Regensburgu, podobně jako u X1.

BMW X2 (U10): Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4554 x 1845 x 1590 x 2692 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 560 litrů, 515 litrů (mild-hybridy), 525 litrů (iX2)
  • Výroba: 2023- (Regensburg, Německo)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

2 komentáře: „Nové BMW X2 pro rok 2023 odhaleno. Prošlo zásadní změnou

  • 19. 10. 2022 mi prodejci BMW v Renocaru Brno tvrdili, že žádné nové BMW X2 se v roce 2023 nechystá, není to v plánu faceliftů ani inovací, model X2 má velmi malou prodejnost a spíše to vypadá, že již nebude pokračovat

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *